TOKİ’den, dere yatağına deprem konutu

Elazığ'ın merkeze bağlı Koçkale köyünde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 14 deprem konutunun dere yatağı ve mera arazisine yapıldığı iddia edildi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Elazığ’da 2020 yılında meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından TOKİ tarafından yapılan deprem konutları kentte yükselmeye devam ederken merkeze bağlı Koçkale köyünde dere yatağı ve mera arazisine deprem konutları yapıldığı iddia edildi.

Elazığ İl Özel İdaresi kaynaklarından alınan bilgiye göre konutların yapımından sonra konunun Elazığ İl Özel İdaresi imar komisyonuna getirildiği 6 kişilik komisyonta MHP’li üyelerin karşı çıkmasından dolayı komisyonun dere yatağı ve mera alanı olan alana imar izni vermediği kaydedildi.

Kurumlardan görüş alınmadan dere yatağına konut

Elazığ İl Özel İdaresinde adını vermek istemeyen bir yetkili şunları söyledi;

“TOKİ, Elazığ- Bingöl karayolu 20. kilometresinde Koçkale mevkiinde dere yatağı ve 3 dönümlük mera arazisine 2020 yılında 14 adet deprem konutu yaptı. Mera arazisine yapılandırma yaparken resmi kurumlardan görüş alınmadı. Herhangi bir izin alınmadan burada konut yaptılar şimdi ise burayla ilgili izin istiyorlar. Eğer İl Özel İdaresi imar komisyonu burayı imara açarsa resmi yazışmalar başlayacak. Bu ay İl Özel İdaresi imar komisyonunun onaylaması lazımdı ama onaylamadı.  Diyorlar ki ‘bu gibi durumlarda daha önceden imar komisyonunda onay veriliyordu’ Ancak önceki yapılan binalar dere yatağına yapılmamıştı daha önce tescil dışı alan yoktu. Kaldı ki o binalar yapılmadan önce DSİ’nin, Çevre Orman Bölge Müdürlüğünün ve İl Özel İdaresinin görüşlerini almaları gerekiyordu.  Kanunlara aykırı olan bu yapılaşmayla ilgili gerek İl Özel İdaresi genel sekreteri ve birim müdürleriyle görüştük. Birim müdürüne, ‘bu binayı vatandaş yapsa bu dosyayı gönderir misin?’ diye sorduk. Kendisi de kurum görüşlerinin eksik olmasından dolayı dosyayı gönderemeyeceklerini söyledi.”

İddialarla ilgili telefonla aranan Elazığ İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü yetkilileri telefonlara cevap vermedi.