Siyaset kulislerinde ‘Akşener’ hareketliliği

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İYİ Parti kanadı, “Akşener, Kılıçdaroğlu’na mı mesaj verdi” sorusuna, “Kılıçdaroğlu’nun aday olup olmayacağına ilişkin bir mesaj değil. Muhalefetin istişare ile en güçlü adayın belirlenmesi hususunda evet, bu Kılıçdaroğlu’na yönelik bir mesaj olarak da nitelendirilebilir” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “Başbakanlığa talip olduğuna” yönelik açıklaması kulisleri hareketlendirirken, İYİ Parti kanadı, bu açıklamanın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik bir mesaj olup olmadığına ilişkin, “Muhalefetin 2023 seçimlerini artık riske atmaması gerektiği çok açık. Bunun için de muhalefetin istişare ile en güçlü adayın belirlenmesi hususunda evet, bu Kılıçdaroğlu’na yönelik bir mesaj olarak da nitelendirilebilir” değerlendirmesini yaptı.

Akşener, dikkat çeken “Ben cumhurbaşkanı adayı değilim, başbakanlığa talibim” açıklamasını yaptı. İYİ Parti kanadı Akşener’in bu açıklamayla bir kez daha “güçlendirilmiş parlamenter sistem vurgusunu yaptığı ve bu sistemde yürütmenin başı olma isteğini yinelediğini” belirtiyor.

Ancak kulislerde Akşener’in bu açıklamasıyla birlikte yanıtlanması gereken soruların bulunduğuna da dikkat çekiliyor. Bu soruların başında da “Akşener’in başbakan olabilmesi için gerekli olan anayasa değişikliğinin nasıl sağlanacağı” geliyor. Cumhurbaşkanlığı’nı muhalefetten bir adayın kazanması durumunda dahi muhalefetin istediği “kuvvetler ayrılığı ilkesine dayalı güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş” için anayasa değişikliği gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde ise 600 milletvekili bulunan parlamentoda, referandumsuz anayasa değişikliği için 400, referandumlu anayasa değişikliği için de 360 milletvekilinin “evet oyuna” ihtiyaç var. 

Cumhur İttifakı bileşenlerinin “sahada oy kaybettiği” belirtilirken, Millet İttifakı bileşenlerinin de 2023 seçimlerinde, parlamentoda, “Cumhur İttifakı’ndan bir adım önde olacağı” kaydediliyor. İYİ Parti’ye gelen anketlerde, “AKP’nin oyunun yüzde 34’ler, MHP’nin oyunun ise yüzde 7’ler civarına düştüğü” ifade edilirken, “Akşener’in başbakanlık sözleri hiç de hayal değil” açıklamaları yapılıyor. İYİ Partililer, 6 muhalefet partisinin “güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışması üzerinde yoğunlaşmasını” da örnek gösteriyor.