‘Herkesle siyasi görüşü ne olursa olsun beraberiz’

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Sivas’a geldi. Ünal, kentteki sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi.

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “Eğer mavi vatanı saldırganlık olarak nitelendirebiliyorsa bir siyasi anlayış, bu siyasi anlayışla ilgili bir sorun vardır. Terörü Türkiye içerisinde değil, Türkiye dışarısında karşılamak ve terörü kaynağında kurutmak için verdiğimiz mücadeleyi eğer birileri anlamıyorsa bunu siyasetle izah etmemiz mümkün değil. Bu yüzden biz Türkiye’nin yanında olan ve duran herkesle siyasi görüşü ne olursa olsun beraberiz” dedi.

“Hepimiz Türkiye ittifakının parçalarıyız”

Ünal, Türkiye’nin yaşadığı her sıkıntıda birlik ve beraberlik içerisinde olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

* Birçok ülke, küresel salgınla beraber, market yağmaları, yaşlıların huzur evinde unutulması, dayanışmanın, iyiliğin ve merhamet duygusunun kaybolduğu gibi sorunlar yaşarken biz bu 2 yılda bu toplumda merhamet duygusunu kalbinde muhafaza ettiği iyilik duygusunun, Anadolu irfanı dediğiniz insanı ve insanı yaşatmak için ortaya konulan değerleri daha yakından hissettik. O yüzden bizim toplumumuz birlikte yaşama toplumdur.

* Tek bir doğrunun, düşüncenin ve inancın dayatılmadığı herkesin kendi inancıyla, düşüncesiyle, doğrusuyla kabul edildiği ve bu farklılıkların bir arada yaşadığı bir topluma sahibiz. Bu korumamız ve yaşatmamız gereken büyük bir zenginliktir.

* 2002’den bugüne hep bu toplumda en başından Kürt meselesini, Alevi meselesini, dindarların yaşadığı sorunları ele alırken geçtiğimiz 20 yılda ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışını ele aldık.

* Çünkü insanı yaşatmadığımız zaman insanın inancı, düşüncesi, etnik kimliği ve siyasi görüşü ne olursa olsun ‘önce insan’ demediğimiz sürece birlikte yaşama tecrübesini inkıtaaya uğratırız.

* Türkiye’de bin yıldan beri bu topraklarda birlikte yaşama tecrübesiyle harmanlanmış insanlar olarak bugün 20 yılın sonunda sizlerle farklı görüş, kesim ve düşüncelerle aynı çatının altında toplanabiliyorsak bu çok kıymetli bir şeydir. Hepimiz Türkiye ittifakının parçalarıyız.

“Türkiye’nin yanında olan ve duran herkesle beraberiz”

Ünal, sözlerine şöyle devam etti:

* Eğer mavi vatanı saldırganlık olarak nitelendirebiliyorsa bir siyasi anlayış, bu siyasi anlayışla ilgili bir sorun vardır. Bütün siyasi mülahazalardan bağımsız olarak bunu ifade ediyorum.

* Türkiye’nin Suriye ile 910 kilometre sınırıyla ilgili güvenliği sağlamak, toprak bütünlüğüne dönük saldırıları sınır ötesinde göğüslemek, terörü Türkiye içerisinde değil Türkiye dışarısında karşılamak ve terörü kaynağında kurutmak için verdiğimiz mücadeleyi eğer birileri anlamıyorsa bunu siyasetle izah etmemiz mümkün değil.

* Bu yüzden biz Türkiye’nin yanında olan ve duran herkesle siyasi görüşü ne olursa olsun beraberiz. Çünkü biz biliyoruz ki dünya büyük bir dar boğazdan geçiyor. Küresel salgının oluşturduğu ekonomik daralma bugün bütün ülkeleri adeta çaresiz bırakıyor.