Barınma sorununu protesto edenler, ailelerine şikâyet ediliyor

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Polis, yüksek ev kiraları ve yurt yetersizliğine karşı tepki göstermek için parklarda konaklayan öğrencilerin ailelerini arıyor. Polis öğrencilerin ailelerine, “Eylemleri terörist gruplar yönlendiriyor farkında mısınız” diyor.

Yüksek kiralar ve yetersiz yurt kontenjanları nedeniyle kalacak yer bulamayan ülkenin dört bir yanındaki öğrenciler, geceyi parklarda geçirerek protesto etmeye başladı. Söz konusu protestolar sürerken polis ise “Barınamıyoruz” diyen öğrencilerin ailelerini aradı.

İktidar bu duruma çözüm üretmediği gibi Emniyet’i harekete geçirdi. Öğrencilerin aileleri, Emniyet’ten olduklarını söyleyen kişilerce arandı. Söz konusu kişiler, öğrencilerin ailelerine “Bu eylemleri terörist gruplar yönlendiriyor farkında mısınız?” diye sorduğu belirtildi. İzmir’de pazartesi gününden beri parkta kalarak nöbete tutan öğrencilerden olan Çiçek Yaman, “Polisin parkta bize GBT yapmasının ertesi günü İstanbul’dan İzmir’den bazı arkadaşlarımızın aileleri arandı. Bunlardan biri de benim” dedi. Babasının polis tarafından arandığını söyleyen Yaman, telefon konuşmasını şöyle anlattı: “Babama, ‘Kızınızın İzmir’de olduğunun bilgisini aldık, herhalde bir yurt problemi yaşıyor. Bu konuda yardımcı olmak isteriz. Bunun için eylemlere katılıyor, haberiniz var mı?’ demişler. Babam da bunların bir eylem olmadığını, gerçek durumun olduğunu, birçok öğrencinin aynı durumda olduğunu söyleyince, ‘Şu an bu eylemleri terörist gruplar yönlendiriyor farkında mısınız?’ diye sormuşlar. Babam benim nerede olduğumu ve ne yaptığımı zaten biliyor. O da ‘Terörist arıyorsanız farklı yerlere bakın, öğrencilerin peşini bırakın’ şeklinde tepki vermiş.”

Ailelerin barınma sorununu bilmemesinin imkânsız olduğunu dile getiren Yaman, “Öğrencilerin barınamama durumun ailelerin bilmemesi gibi bir durum olamaz. Her ailenin ekonomik durumu belli. Kriminalize etmek için her şeyi yapıyorlar. Müdahale edemeyecekleri kadar meşru bir durum olduğu zaman ancak aileleri arayarak direnişi kırmaya çalışıyorlar. Bu aranma konusunda birden fazla sorun var. Gençlerin aileleriyle aralarında problem yaratmayı amaçlıyorlar” diye konuştu.