Avustralya, BM’den Covid-19’un kaynağına ilişkin bağımsız soruşturma

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, BM 76. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Avustralya, bu salgınının nedenini anlamayı siyasi bir mesele olarak değil, esas olarak görüyor” dedi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, “bir sonrakinin yaşanmasını önlemek için” yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının kaynağına ilişkin Birleşmiş Milletler’den bağımsız bir soruşturma istedi.

ABD’de temaslarda bulunan Başbakan Morrison, BM 76. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Avustralya, bu salgınının nedenini anlamayı siyasi bir mesele olarak değil, esas olarak görüyor” ifadesini kullandı.

Kovid-19 salgını gibi salgınların tekrar yaşanmaması için BM’den bağımsız bir soruşturma talebinde bulunan Morrison sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim tek motivasyonumuz, ölümlere ve felakete neden olan musibetin dünyaya tekrar gelmesini önleyebilmek. Gelecekteki salgınları engellemeliyiz ve Avustralya, gelişmiş gözetim ve salgın müdahale yetkilerine sahip daha güçlü, daha bağımsız bir Dünya Sağlık Örgütü çağrılarını destekliyor. Ayrıca Kovid-19’un ilk nasıl ortaya çıktığını belirleme çabalarını hızlandırmamız gerekiyor.”