Asgari ücretle asgari yaşam

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Avukat Yıldıray Çıvgın, Ankara’da dört kişilik bir ailenin sadece temel ihtiyaçlarını hesapladı. Avukat Çıvgın’ın çalışması, asgari ücretlinin her ay 2 bin 48 TL’lik ihtiyaçları için ya borçlandığını ya da bu ihtiyaçlarını karşılayamadığını ortaya koydu.

Çıvgın’ın yaptığı açıklamada çalışmanın, Asgari Ücret Yönetmeliği’nde bulunan ihtiyaçlar listesine göre gerçekleştirildiği belirtildi.

Aylık 2 bin 48 tl zararda

Bir kadın, bir erkek ve iki çocuktan oluşan ailede, kadın asgari ücretle çalışıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın açıkladığı asgari ücret verilerine göre kadının aldığı maaş ise Asgari Geçim İndirimi ile birlikte 2 bin 959 TL. Bu verilerle birlikte asgari ücretlinin yaşam koşullarını inceleyen avukat Çıvgın, şu tespitlere yer verdi:

“Ailede kadın çalışıyor, erkek çocuklara bakıyor. Böylelikle eve tek maaş giriyor. Araştırmada, asgari ücret belirlenirken dikkate alınan gıda, konut, giyim, sağlık, kültür ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlardan bir gider hesaplandı. Buna göre dört kişilik bir aile aylık 2 bin 48 TL zararda. Sigara ve alkol kullanmayan dört kişilik bir ailenin sadece temel ihtiyaçları için aylık gideri 5 bin 7 TL.

Türk-İş 2021 yılı dört kişilik bir ailenin aylık açlık sınırı 2 bin 927 TL. Sadece gıda ihtiyacını içeren aylık açlık sınırı verilerine göre asgari ücretle geçinen bir ailenin gıda masrafının ardından sadece 32 TL’si kalıyor. 2021 Mayıs ayı verilerine göre Ankara’da metrekare başına ortalama kira bedeli 13,1 TL. Hayali olarak oluşturulan dört kişilik bir ailenin 100 m2 evde yaşadığı planlandı. Buna göre ailenin aylık kira ödemesi bin 310 TL. Böylelikle ailenin sadece gıda ve barınma ihtiyaçları karşılandığında bin 278 TL zararda oldu.”