‘Gelecek ve DEVA partilerini Millet İttifakı’nda görmeyi arzu ederiz’

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem’in “DEVA ve Gelecek partilerini de Millet İttifakı içinde görmeyi arzu ediyoruz” açıklamasını, “Biz de tabi ki arzu ediyoruz. Demokrasiden yana olan, demokrasi mücadelesi veren, ülkeye yeni ve güçlü bir parlamenter sistemi getirmek için mücadele eden tüm partileri yanımızda, ittifakımız içinde görmek isteriz” şeklinde değerlendirdi.

CHP Sözcüsü Öztrak, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, DEVA ve Gelecek partilerini de Millet İttifakı içerisinde görmeyi arzu ediyoruz’ açıklamasını yaptı. Bu açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?”

“Biz de tabi ki arzu ediyoruz. Biz demokrasiden yana olan, demokrasi mücadelesi veren, ülkeye yeni ve güçlü bir parlamenter sistemi getirmek için mücadele eden tüm partileri yanımızda, ittifakımız içinde görmek isteriz.”

Öztrak, eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş’ın “Beşşar Esad’ın Suriye konusunu görüşmek üzere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Şam’a davet ettiği” iddiasına ilişkin soruya karşılık da “Yok böyle bir mektup. Nereden çıkıyor anlamış değiliz ama böyle bir mektup yok” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Türkiye’de Kürt sorunun olmadığına ilişkin açıklamalarının anımsatılması üzerine Öztrak, Cumhur İttifakı’nın “sorun yok” diyerek, “sorun çözüldü” zannettiğini söyledi. Öztrak, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını, ülkede tüm kesimlerin çok ciddi sorunlarının bulunduğunu, özellikle demokrasi sorununun yaşandığını ifade ederek, “Daha dün bizi ‘Sivas’ın ötesine gidemiyor’ diye itham edenler, bugün anlaşılan Sivas’ın ötesinden ne sesler geliyor duymuyorlar” diye konuştu.

Sorunların ancak TBMM çatısı altında çözüme kavuşabileceğini belirten Öztrak, “Cumhur İttifakı ne derse desin biz çözümü onların yaptığı gibi İmralı’da değil, millet iradesinin tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulacağız.” ifadesini kullandı.

Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’nin Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile ilgili eleştirileri üzerine, “Diyanet İşleri Başkanımız, CHP’nin kendini bilmez tiplerinin muhatabı olmamıştır, olmayacaktır. Kendini asla yalnız bırakmayız. Bu makama hakaret edenler, bu ülkede dinini, diyanetini bilenlere hakaret etmiş olurlar.” şeklindeki açıklamalarına yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine, şunları kaydetti:

“Biz, Diyanet İşleri Başkanlığını kuran partiyiz. Dolayısıyla o makama herkesten daha fazla ve herkesten önce biz saygı gösteririz. Ayrıca biz eleştiririz ama üslubumuzda hakaret olmaz onların üsluplarında olduğu gibi. Ama Diyanet İşlerinin başındaki kişi, Cumhuriyet Halk Partis’nin kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığını sarayın bir şubesi gibi çalıştırıyorsa, anayasanın amir hükümlerine uymuyorsa buna karşı çıkmak bizim görevimiz, karşı çıkmaya da devam edeceğiz.”