Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

TÜSİAD ile Mardin’deki KOBİ’yi aynı vizyonda buluşturdu

Halen sektörde yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım firması olan ODE’nin Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan… Aynı zamanda TÜSİAD’dan Mardin’deki KOBİ’ye kadar her kesimin temsil edildiği TÜRKONFED’in başkanlığına yeniden seçildi Haziran’da… Sonrasında ilk defa biraraya geldik. Uzun bir sohbet şansımız oldu. Yıllar önce atik bir KOBİ’nin sahibiydi Orhan Turan… Çok iyi bir yönetici olan eşinin de katkılarıyla şirketi uçurdular.

Anadolu’yu o günlerde de çok önemsiyordu. Ve birlikten güç doğacağını inanıyordu. O inanç Orhan Turan’ı Türkiye’nin en yaygın,  en güçlü iş insanı örgütü TÜRKONFED’in başkanlığına taşıdı.

TÜRKONFED, Türkiye’nin en büyük bağımsız iş insanı örgütü. Çatısı altındaki 30 federasyon ve 275 dernek ve 40 bini aşkın şirketi temsil ediyor. Ve Türkiye’nin yeni ufuklara yelken açması gerektiğine inanan iş insanlarının ideallerini kapsayan bir yapılanma. Bu yüzden de ülkenin sorunlarıyla ilgileniyor. Orhan Turan bu durumu şu sözlerle anlatıyor:

“Biz ülkenin dertleri ile dertlenen ülkenin sevinçlerini ile şenlenen bir birliktelik oluşturduk. Bu yüzden bir aradayız. Küresel iklim krizi de bizi ilgilendiriyor, İstanbul Sözleşmesi de… İhracatı artırmak için neler yapılacağı ile de ilgiliyiz. Bölgesel, yapısal sorunların çözümü için fikir üretmek de bizim işimiz.”

Aslında Orhan Turan TÜRKONFED’in başında çok eski değil ama çeyrek asırdır sivil toplum çalışmalarının tam göbeğinde. Bu yüzden yeniden seçilirken bir deklarasyonla yola çıktı yönetim kurulu olarak. Yönetim kurulunda çok önemli isimler yer aldı. Şimdi hep birlikte yeni projeleri hayata geçirmek için kolları sıvamış durumdalar.

Türkiye’nin en yaygın örgütlenmesi olan TÜRKONFED’in başkanı olmak Orhan Turan’a ekonominin nabzını en doğru yakalama şansını da veriyor. Şöyle diyor Orhan Turan bu konuda:

-“Sıkıntı var. Bunu üyelerimiz bize aktarıyor. Üyelerimizin yüzde 41’i krizin etkilerini hissediyor. İş hacimlerinde daralma var. Mikro ve küçük işletmelerde daralma daha yakıcı boyutlarda. Kriz dönemlerinde en büyük sorun finansmana erişim oluyor. Bu sıkıntıyı atlatmak için devletin daha fazla destek vermesi gerekiyor. Özellikle KOBİ’ler devletten daha fazla destek istiyor. İşletmelerin yüzde 37’si iç talep yetersizliğini en büyük sorun olarak görüyor. Ve en önemli sorun tahsilat. Üyelerimiz tahsilatla uğraşmaktan kendi işlerine odaklanamıyor. Zamanlarının büyük bölümün tahsilatla ilgilenmeye ayırıyor. Bu yüzden erken tahsilat için herkesin elini taşın altına koymasını istiyoruz. Buna kamu kurumları ve yerel yönetimler de dahil. Biz önce küçüğü düşün sloganını devreye sokmak istiyoruz. Bugünün küçükleri yarının büyükleri olacak. Onları büyümeden yok edersek yarın büyük bulamayacağız.”

Evet Türkiye’nin sorunları ile dertlenen iş insanlarının örgütü olarak görüyor Orhan Turan TÜRKONFED’i ve devam ediyor:

-“Bizi idealler bir arada tutuyor. Şimdiden 2030 yılının hazırlıklarını yapmak gerektiğine inanıyoruz. Vizyon belgemiz bunu kapsıyor. Kadınlar bizim için çok önemli. Geleceği Z kuşağı ve kadınlar kuracak diye düşünüyoruz. Bu yüzden neredeyse bütün kadın dernekleri bizim bünyemizde yer alıyor. Yeniden biz olmalıyız. Bunu dile getiriyoruz. Ortak bir ufka bakmalıyız. Hukukta reformlar yapmalıyız. Demokrasiyi bir yaşam biçimi haline getirmeliyiz. Dünya rekabetinde oyunun içinde kalmak için Paris Anlaşması imzalamalıyız.”

Orhan Turan kendisi de yeşil adımlar atan, yaşam biçimi olarak yeşili seçen bir iş insanı. TÜRKONFED Başkanı olarak da yeşili çok önemsiyor. Ama yeşile bir de ekleme yapıyor. İşte o ekleme:

-“Yeşil dönüşüm çok önemli.  Öyle adımlar atmalıyız ki yeşil dönüşüm fonlarından faydalanmak için bizim şansımızı yukarı çeksin. Ama yeşil dönüşümü dijital farkındalıkla buluşturmalıyız. Biz Anadolu’da dijital farkındalık konusunda çok önemli adımlar attık. Ve bu adımlar sayesinde pandemiye hazırlıklı yakalandık. KOBİ’ler pandemi şartlarından dijitalleşme başlayınca hazırlıklı oldular. Ama bu yetmez; bunu yeşil dönüşümle birleştirmeliyiz. Şimdi Anadolu, KOBİ’ler yeşil dönüşüme hazırlamak, farkındalığı artırmak için yeni projelere hazırlanıyor. Sürdürülebilir kalkınma için bu adımların atılması olmazsa olmaz. Dijitalleşmeyi kaldıraç olarak kullanabilen KOBİ’ler Türkiye’nin geleceğini aydınlatacak. Bu yüzden “Dayanıklı KOBİ’ler Güçlü Yarınlar” projesini çok önemsedik. Bu proje ile KOBİ’ler daha dayanıklı hale geldi, gelmeye devam edecek.”

Gençlere çok güveniyor Orhan Turan ve beyin göçü konusunda ilginç bir öneride bulunuyor. İşte o öneri:

-“Tersine beyin göçünü ikna edecek bir strateji ortaya koymalıyız. Türkiye bölgesel beyinleri çekmeli. Tersine beyin göçünü hızlandırmalı. Bunun için bazı adımlar atılmalı. Hep söylüyorum dünyayı Z kuşağı ve kadınlar değiştirecek. Bu doğrultuda adımlar atmalıyız.”

YÖNETİMDE HER KESİMDEN İSİMLER YER ALIYOR

Başkan: Orhan TURAN

Başkan Yardımcıları:

Reyhan AKTAR

Ali AVCI

Öner ÇELEBİ

Ozan DİREN

Emine ERDEM

Ali EROĞLU

Mehmet GÜN

Ramazan KAYA

Oktay MERSİN

Hüseyin ÖZTÜRK

Yiğit SAVCI

Süleyman SÖNMEZ

Yönetim Kurulu Üyeleri:

Feyyaz ÜNAL

Serpil VERAL

Mehmet Salih ÖZEN

Prof. Dr. Yasemin AÇIK

Osman AKIN

Selahattin BALKAN

Semih BEKEN

Yahya Alper BEKTAŞ

İsa Tamer ÇELİK

Suat ÇİFTÇİ

Ertuğrul DOĞAN

Abdulnasır DUYAN

İsmail ERDOĞAN

Ayça EROĞLU

Nur GER

Vedat GİZER

Osman Sait GÜNTEKİ

Esin GÜRAL ARGAT

Nergiz KADOOĞLU ÇİFÇİ

Mustafa KARABAĞLI

Mehmet Ali KASALI

Kaan KİZİROĞLU

Murat KOLBAŞI

Celal ÖĞÜCÜ

Fahri ÖRENGÜL

Gaye ÖZCAN

Aziz ÖZKILIÇ

Fahri ÖZSOY

Hande ÖZTÜRK

Enver ÖZTÜRKMEN

Ekin TÜKEK

Soner TÜRKÜM

Münevver Uğurlu

Hakan URHAN

Onur ÜNLÜ

Serhan YILDIZ

Dr. Metin YILMAZ

Fatih YÜCELİK

Arda BATU

Genel Sekreter & Yönetim Kurulu Üyesi