‘Türkiye, F-35 programı için lobicilik faaliyeti yürüten firmayla sözleşmesini uzattı’

Reuters, Türkiye'nin, F-35 programına geri kabul edilmek için ABD'li hukuk firması Arnold & Porter Kaye Scholer ile lobicilik faaliyeti yürüttüğünü ve söz konusu anlaşmanın bir yıl daha uzatıldığını açıkladı.

Reuters haber ajansı, Arnold & Porter Kaye Scholer isimli şirketle Türkiye arasında, Türkiye’nin F-35 programına katılımı için lobicilik faaliyeti yürütmesini öngören anlaşmanın bir yıl daha uzatıldığını yazdı. Ajans, haberi kamuoyuna yeni açılan bir ABD Adalet Bakanlığı belgesine dayandırıyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Washington DC merkezli Arnold & Proter’la imzalanan 1,5 milyon dolar değerindeki “stratejik ve yasal danışma hizmetleri” sözleşmesi, Ağustos 2022’ye kadar geçerliliğini koruyacak.

Belge, 20 Eylül’de kamuoyunun erişimine açıldı. Yasalara göre lobicilik faaliyeti yapan hukuk firmaları, bu kapsamdaki uluslararası anlaşmaları kamuoyuna açıklamak durumunda.

Türkiye-Rusya s-400 anlaşması sonrası f-35 programından çıkartıldı

Türkiye, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın aldı ve bu sistemin parçaları Haziran 2019’da Türkiye’ye ulaşmaya başladı. ABD, bu sistemin NATO sistemleriyle uyumlu olmadığı ve bazı gizli askeri bilgilerin Rusya’nın eline geçebileceği gerekçesiyle Türkiye’ye tepki gösterdi. Bu kapsamda ABD, 17 Temmuz 2019’da Türkiye’yi, proje ortağı olduğu F-35 yeni nesil savaş uçaklarının üretim sürecinden çıkarttığını duyurdu.

Projeyi yürüten ABD’li savunma şirketi Lockheed Martin, Türkiye’de üretilen parçaların Mart 2020’den itibaren ABD’de üretileceğini açıkladı.

Türkiye uçakların kokpit göstergelerinden iniş takımlarına kadar yüzlerce parçayı üretiyordu. Aynı zamanda filosuna katmak üzere yaklaşık 100 kadar uçak sipariş etmişti. Türkiye’ye teslim edilen iki F-35 uçağı ABD’de tutuldu. Türk pilotlar ABD’ye giderek F-35’leri kullanmak için eğitim alıyordu ancak bu eğitimler de aynı yıl Temmuz sonunda bitirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, o dönem “F-35’te yaşananlar kararlığımızı artırdı, inşallah kendi savaş uçağımıza kavuşacağız” açıklaması yapmıştı. Yaklaşık bir yıl sonra da ABD Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Komitesi, daha önce Türkiye’ye satılan ancak teslim edilmeyen altı adet F-35’in ABD Hava Kuvvetleri tarafından kendi kullanımı için modifiye edilmesine de onay verdi.