Tekirdağ’da işçi düşmanlığı yasa tanımıyor

Tekirdağ’da grev kırıcılığını ihbar etmek üzere valiliğe giden 60’ın üzerinde işçi gözaltına alındı.

Tekgıda-İş Sendikası’ndan Durdu, “Aramızda bazı arkadaşlarımızın çocukları da vardı. Onlar da darp edildi” dedi.

Çerkezköy’de AdkoTurk ve Çorlu’da Bel Karper fabrikalarında işçilerinin yaşadıkları ise emek düşmanlığının boyutunu gözler önüne serdi.

Bel Karper ve AdkoTurk fabrikalarında Tekgıda-İş Sendikası öncülüğünde greve çıkan işçiler, işverenin yaptığı grev kırıcılığını bildirmek için gittikleri Tekirdağ Valiliği önünde polisin sert müdahalesiyle gözaltına alındı. 20’nin üzerinde işçi uğradıkları şiddet nedeniyle hastaneye kaldırılırken 40’ın üzerinde işçi ise emniyete götürüldü. Hastaneye kaldırılan işçiler tedavilerinin ardından emniyete sevk edildi. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde müdahale öncesi polis amirinin çevik kuvvete ‘süpürün’ şeklinde talimat verdiği görüldü. Çevik kuvvet ekiplerinin, ‘süpürün’ talimatı ardından işçilere uyguladığı şiddet görüntülere yansıdı. Tekgıda-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu, “Grevdeyiz ama dışarıdan getirilen işçilerle üretim devam ettiriliyor. Sesimizi bir kez daha duyurmak için Valiliğe mektup vermek istemiştik. Aramızda bazı arkadaşların çocukları da vardı. Onlar da darp edildi. Kanımız dondu” şeklinde konuştu.

Çorlu kaymakamının ve Tekirdağ Valisi’nin yaşanan hukuksuzluklardan haberdar olduğunu aktaran Durdu “Yasaları korumakla yükümlü olanlar, yabancı sermaye kaçmasın, yatırımcı kaçmasın diye buna göz yumuyorlar” diye konuştu.