Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

“Naci Ağbal Doğru Olanı Yapmıştı”

Merkez Bankası eski başkanı Naci Ağbal 18 Mart 2021’de politika faizini 200 baz puan artırarak belki piyasa beklentisinin de üzerinde bir artış yaptı ve piyasanın önüne geçerek geleceği yönlendirmeye çalıştı. Kanımızca Sayın Ağbal doğru olanı yaptı. Ne var ki siyasi irade 20 Mart 2021’de bir gece yarısı tebliği ile Naci Ağbal görevden alındı ve yerine siyasi iradenin görüşüne daha yatkın olduğu düşünülen Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu göreve getirildi. Kavcıoğlu, Türk-Alman iş insanları ile yapılan toplantıya kadar politika faizinin enflasyonun üzerinde olacağı konusunda beyanatlar vermişti.

Naci Ağbal tarafından 18 Mart 2021’de alınan para politikası kararları, mali politikalarla desteklenmediği için hedeflenen sonuç alınmadı. Bu nedenle de ağustos ayında enflasyon oranı yüzde 19,25 olarak açıklanınca Merkez Bankası başkanının söylemlerini dikkate alarak piyasa bir faiz artışı beklemeye en azından faizlerde bir değişiklik yapılamayacağı yönünde bir davranış içinde oldu. Bugüne kadar Merkez Bankası Başkanı yüzde 19,25 enflasyon oranını dikkate alınca bu sefer yüzde 16,8 olan “çekirdek enflasyonu alacağız” ifadelerini kullanması nedeniyle piyasa erken faiz indirimi hazırlığının sinyalleri olarak bu açıklamayı yorumlamıştır.

Merkez Bankası Başkanı siyasi iradenin telkin ve yönlendirmelerini dikkate alarak yüzde 16,8 olan“çekirdek enflasyona” göre 50 baz puan hatta 100 baz puan faiz indirime gidebilir. Ancak Merkez Bankası’nın böyle bir karar açıklaması genel anlamda piyasada geçerli olan mevduat ve ticari kredi faiz oranlarının düşmesine neden olamayacağı gibi dolar artış hızını da düşüremeyecektir. Faizi indirmek piyasada kısmen sağlanmış olan güven unsurunun giderek yok olmasına sebep olur. Merkez Bankası piyasanın önünde gitmeli, piyasayı yönlendirmeli ve riskleri önceden görmeli, irdelemeli ve kararlarını önceden almalıdır.