AKP, ‘Kürt sorunu olmayan bir sorun’

AKP Grup Başkanvekili, Muhammet Emin Akbaşoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısı ile gündeme ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

AKP Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununa ilişkin açıklamalarına, “Sayın Kılıçdaroğlu, olmayan bir sorunu gündeme getiriyor” karşılığını verdi. Akbaşoğlu, “Parlamenter sistem gericiliktir” dedi.

Akbaşoğlu, “Sayın Kılıçdaroğlu, olmayan bir sorunu gündeme getiriyor. Sayın Akşener’in hem ‘Mavi Vatan’ hem de CHP’nin, ‘Kürt sorunu vardır’ şeklinde içi doldurulmamış, suni gündemine ilişkin düşüncelerini sorduğumuzda da kendisinden bir cevap gelmedi. Kamuoyu bu konuda takdirini maşeri vicdanında yapacaktır” diye konuştu.

“Türkiye’de ancak terör sorunu vardır”

Akbaşoğlu şu ifadeleri kullandı: “Bize göre Türkiye’de hiçbir etnik sorun bulunmamaktadır. AK Parti, 19 yıllık iktidarları döneminde temel hak ve özgürlükler noktasında ortaya koyduğu demokratikleşme ve sessiz devrimlerle bütün sorunların üzerinden gelmiş ve Allah’a çok şükür 84 milyon insanımızın tamamının eşit hak ve özgürlüklere sahip olduğu bir hukuk düzeni Türkiye’de cari kılınmıştır. Bu manada Türkiye’de ancak terör sorunu vardır. Terör sorununun da üstesinden gelen iktidar, AK Parti iktidarlarıdır.”

“Parlamenter sistem gericiliktir”

Akbaşoğlu, CHP’nin de içinde yer aldığı 6 partinin ‘parlamenter sistem’ konusunda uzlaşmaya varmasını da ‘yorumladı.’

“Parlamenter sistem gericiliktir, geriye gitmektir” diyen Akbaşoğlu, “Bugün parlamenter sistem üzerinde ortak paydada buluşanlar aslında Türkiye’yi kaosa, vesayete, milletin egemenliğinden rol kapmaya çalışanlara yeşil ışık yakmaktadır. Her sistem tartışılabilir, görüşülebilir ancak milletin iradesine, kararına bir saygısızlık söz konusudur” dedi.

Akbaşoğlu, iddialarını şöyle sürdürdü: “Parlamenter sistemi dillendirenler; ‘geriye gidelim, iki ileri, bir geri adım atalım, Cumhurbaşkanı ayrı telden çalsın, Başbakan ayrı telden çalsın, yüzde 7 binlere varan gecelik faizler olsun, üç rakamlı enflasyonlar tekrar geri gelsin, vesayet odakları tekrar milletin rolünü çalsın ve Türkiye yerinde saysın’ istiyor. Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ne karşı gelenlerin bütün argümanları temelsizdir. Bunu her platformda hem hukuki hem de siyasi her zaman tartışmaya ve müzakereye açığız.”