Sanayiciler, ‘ÖTV gözden geçirilsin’

Türkiye’deki büyük beyaz eşya üreticilerinin üyesi olduğu TÜRKBESD, ağustos ayı beyaz eşya satış verilerini açıkladı.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (TÜRKBESD) verilerine göre, ağustosta beyaz eşya satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 düştü. TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer tarafından yapılan açıklamada ÖTV ve ek vergilerin gözden geçirilmesi talep edildi.

Dinçer, yaptığı yazılı açıklamada ÖTV’nin ve ek vergilerin gözden geçirilmesi çağrısında bulundu. Dinçer şunları söyledi:

“Mevcut koşullar gereği önümüzdeki dönemde de hijyen önlemleri ve aşılamaya azami dikkat ederek çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu dönemde devletimizin her türlü desteği son derece kıymetlidir. Ar-Ge teşvikleri sağlanması, ek vergilerin ve ÖTV’nin tekrar gözden geçirilmesi uluslararası rekabet gücümüzü korumak adına önem taşımaktadır.

Çin önemli bir strateji değişikliği yaparak; nihai ürün üreticilerini desteklemek için çelikte ihracat teşviklerini kaldırıp, kapasitenin iç piyasada daha çok değerlendirilmesini hedeflemiştir. Benzer yaklaşımı Rusya da göstererek çelikte ihracat vergisi getirmiştir.”