Erdoğan’dan ‘Afgan mülteci’ mesajı

New York'ta Amerikan CBS televizyonuna röportaj veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, mülteci sorununa ilişkin ABD'nin daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyledi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim ülkemizde şu anda kayıt dışı 300 binden fazla Afgan mülteci var. Ülkemizin hala Afgan mültecileri almaya gücü yetmez” dedi.

Erdoğan, ABD’nin Afgan mülteciler konusunda daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyledi, “ABD orada 20 yıldır neden var, önce bu soruların cevabını kendi kendisine vermesi gerek” şeklinde konuştu.

‘Ülkemizde kayıt dışı 300 binden fazla Afgan mülteci var’

Tamamı 26 Eylül Pazar günü yayımlanacak röportajdan paylaşılan bir bölümde, Türkiye’nin “mülteci ambarı” olmayacağı yönünde sözleri hatırlatılan ve Afgan mültecilerin sorumluluğunu ABD’nin mi alması gerektiği sorusu yöneltilen Erdoğan, “Şu anda ABD zaten bu tür sorumlulukları yerine getirmedi. Bizim ülkemizde şu anda kayıt dışı 300 binden fazla Afgan mülteci var. Ülkemizin hala Afgan mültecileri almaya gücü yetmez” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Afgan mülteciler konusunda daha fazlasını yapmasını gerektiğini belirterek, “ABD orada 20 yıldır neden var, önce bu soruların cevabını kendi kendisine vermesi gerek” yorumunda bulundu.