Erdoğan Amerika’da Biden yerine Destici ile görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) 76’ncı Genel Kurulu için ABD’ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmedi.

1 buçuk milyar dolar değerinde Türkevi’nin açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’deki temasları sürüyor. Biden ile görüşemeyen Erdoğan, BBP Başkanı Destici ile görüştü. Destici, Türken heyeti, New York Times heyeti, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile yapılan görüşmelere, FPA ve SETA DC tarafından düzenlenen programa, TAİK tarafından ABD iş dünyasının temsilcileriyle tertiplenen etkinliklere de katıldığını belirtti.

Görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Destici, “Sayın Cumhurbaşkanımızla, Türkevi’nde bir araya gelerek; ABD ziyareti, Türkevi’nin açılışı ve sair hususlarla ilgili görüşme gerçekleştirdik. Davetleri, kabulleri ve özellikle New York’ta BM Binası’nın hemen karşısındaki Türk Evi’ni ülkemize kazandırdıkları için teşekkür ederiz” dedi.

Erdoğan ile görüşmeyen Biden, New York’ta, Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir araya geldi.

Önceki gün Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından ABD iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen etkinlikte konuşan Erdoğan, “Değerli dostum Başkan Biden ile 14 Haziran’da Brüksel’de yaptığımız samimi ve kapsamlı görüşmede bu konudaki ortak irademizi teyit ettik. Sayın Başkanla ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesinin hem mümkün hem de gerekli olduğu hususunda tam bir mutabakat içindeyiz. İkili ticaret hacmimizi 100 milyar dolara ulaştırmaya yönelik kararlılığımızı beraberce vurguladık” demişti.