Buca’da eğitim konteyner sınıflarında

Buca’daki Süleyman Şah Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir blokunun geçen yıl depremde yıkılmasının ardından öğrenciler konteynerde eğitim almaya başladı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Buca’daki Süleyman Şah Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir bloku geçen yıl depremden sonra yıkıldı. Bloktaki öğrenciler konteynerde eğitim almaya başladı.

İzmir’in Buca ilçesinde faaliyet gösteren Süleyman Şah Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir blokunda, 2018 yılında zemin kayması tespit edildi. 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından ise blok tamamen yıkıldı.

Uzaktan eğitimin devam ettiği sürede yıkılan binanın bulunduğu alana, aradan geçen yaklaşık 1 yıla rağmen hiçbir işlem yapılmadı. Yaklaşık bin 600 öğrencisi ve 166 öğretmeni bulunan lisede, yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrenciler mağdur oldu. İnşaat teknolojisi bölümünün yaklaşık 300 öğrencisi, yüz yüze eğitimin başlamasıyla bahçeye konulan yaklaşık 15 tane konteynerde eğitime başlamak zorunda kaldı.

30 kişilik konteyner sınıflarda ders işlemek zorunda kalan öğrenciler ders gördükleri binaların tekrar yapılmasını beklerken, öğrenci velileri ise soruna bir önce bulunmasını istiyor.

BirGün’ün haberine göre okul yetkilileri, “Biz de binanın ne zaman yapılacağını bilmiyoruz. İzmir’de depremden sonra yıkılan böyle çok fazla bina var. Tamamen İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün inisiyatifinde olan bir durum” dedi.