‘Halk sağlığının ekonomisi olmaz’

Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti ile 54 Eczacı Odası ortak bir açıklama yaparak Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile toplam 52 kalem ilacın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödeme listesinden çıkarılması kararının geri çekilmesini istedi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Eczacılar, “Sağlıkta tasarruf sağlıksız bir yöntemdir. Sağlıklı yaşam koşullarının pandemi ile birlikte zorlaştığı bu dönemde halk sağlığını zora sokacak bu tür kararların ekonomik koşullar öne sürülerek uygulamaya konulması kabul edilebilir bir durum değildir” ifadesini paylaştı.

Eczacı örgütlenmeleri, tebliğ ve alınan kararla analjezik-antienflamatuar jel, merhem, spreyler ve çocukların diş çıkarma döneminde kullandığı ağrı kesici ilaçların da içerisinde bulunduğu toplam 52 kalem ilacın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödeme listesinden çıkarılmasını eleştirdi. Tebliğ ve kararın mutlakka iptal edilmesi gerektiğini istenerek “Aksi takdirde gerek halk sağlığı, gerek kamu, gerekse ilaç ve sağlık alanında geri dönüşü olmayan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınacaktır” uyarısı yapıldı.

Eczacılar, “Sağlıklı yaşam koşullarının pandemi ile birlikte zorlaştığı bu dönemde halk sağlığını zora sokacak bu tür kararların ekonomik koşullar öne sürülerek uygulamaya konulması kabul edilebilir bir durum değildir. Kaldı ki, geri ödemeden çıkarılan ilaçların bazıları Covid-19 tedavisinde semptomların giderilmesinde yardımcı olarak tedavi protokollerinde hekimlerimiz tarafından kullanılmaktadır” diyerek vatandaşların daha fazla ücret ödemek zorunda kalacağını vurguladı.