400 bin doz Sputnik V aşısı nereye gitti?

Rusya’dan alınan 400 bin doz Sputnik V aşısının akıbeti bilinmiyor. Söz konusu aşılar hâlâ kullanıma sokulmadı.

Rusya’dan alınan 400 bin doz Sputnik V aşısının akıbeti belirsiz. DSÖ aşının onay sürecini askıya alırken Türkiye bu aşılar için ne kadar ödedi, aşılar kullanılamayacaksa bu parayı geri alabilecek mi bu sorular cevap bekliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bu ayın başında yaptığı “200 bin kişi için 400 bin doz Sputnik aşısı gelmişti. Sputnik için birinci ve ikinci dozun farklılığı var, aynı aşı değil” şeklindeki açıklama ise bu aşıların çöpe gideceğinin itirafı olarak yorumlandı.

Bakan Koca, 22 Nisan’da “Çok yakında Sputnik V aşısı da devreye girecek” demişti. Koca, 27 Nisan’da ise aşının üretiminin Türkiye’de de yapılacağını belirtmiş, “Sputnik V için sözleşme imzalandı. Üretiminden önce kullanılması için de sözleşme yapıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Ardından 30 Nisan’da aşının acil kullanım onayı aldığını duyuran Koca, “Böylece Türkiye’de kullanılacak aşı sayısı 3’e çıkmıştır. En kısa sürede Sputnik V aşısının da ülkede kullanımına başlanacak. 6 ay içinde 50 milyon doz Sputnik V aşısı gelecek. Mayıs ayından itibaren bu aşıların ilk etabının geleceğini söylemek istiyorum” diye konuşmuştu.

Bu açıklamaya karşın aşının ilk sevkiyatı mayısta değil, 14 Haziran’da yapıldı, 400 bin doz aşı getirildi. Aşılar analiz için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na (TİTCK) gönderildi. Haziran ayı sonuna kadar teslim edilen miktarın 30 milyon doza ulaşması bekleniyordu. Aradan aylar geçti ama aşılar ortada görünmüyor.