Kürt sorunu çözümünde ‘muhatap gerilimi’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununun çözümünde Meclis’i (TBMM)adres gösteren açıklamasının ardından kullandığı “HDP meşru muhatap kabul edilebilir” sözü, siyaseti hareketlendirdi.

Eski HDP Eş Genel Başkanlarından Sezai Temelli’nin çözümün adresi olarak İmralı Adası’nda tutuklu olan Abdullah Öcalan’ı göstermesi, tartışmaya farklı bir boyut kattı.

Temelli’nin değerlendirmesi kurumsal bir açıklama olmamasına rağmen parti yetkililerinin daha önce benzer açıklamalar yaptığı biliniyor. Bu açıdan bakıldığında HDP cephesinde çok yeni bir şey yok.

Kılıçdaroğlu’nun açıklaması üzerine partiden ilk açıklama Sözcü Faik Öztrak’tan geldi. Öztrak, “Bize göre çözümün adresi TBMM’dir. Meşru siyasi partiler bu soruna çözüm bulacaklardır. HDP de bunlardan birisidir” yanıtı vererek, Genel Başkan’ın yaklaşımına destek verdi. Seçimler yaklaştıkça benzer tartışmalar daha çok yaşanacak. Ama ilk etap HDP’nin parti olarak seçime ve yakın döneme ilişkin pozisyonunu deklare edeceği ve “tutum belgesi” açıklanacak olan toplantı olacak. Kulislere göre, açıklanacak tutum belgesinde HDP iki cepheye de yanıt vermeye çalışacak. Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nun açıklamalarına ve Eş Başkan Mithat Sancar’ın kendini “ortada” ifade eden tutumun aksine Cumhur İttifakı’na büyük ölçüde kapıların kapanması bekleniyor. Bu pozisyon alışa rağmen Millet İttifak’ının da uyarılacağı ve daha açık bir temas beklentisi içinde olunması gerektiği yönünde düşünce beyan edilecek.