‘Kendimizi doyuramıyoruz ki çoluk çocuk doyuralım’

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, İstanbul Çatalca’da mahalleleri ziyaret etti, vatandaşlar ve esnafla konuştu.

Meral Akşener’e, Çatalca ziyaretinde İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ve partililer eşlik etti. Esnaflar, Akşener’e yüksek elektrik faturalarından ve artan maliyetler nedeniyle isyan etti.

Akşener’in yanına gelen bir kadın geçinememekten şikayet etti. Bin 800 lira emekli maaşı aldığını söyleyen kadın, “Maaşı yetiştiremiyoruz. Çoluğumuza, çocuğumuza bir şey veremiyoruz. Kendimizi doyuramıyoruz ki çoluk çocuk doyuralım” dedi.

Alınan maaş yetmiyor

Akşener’in yanına gelen bir kadın geçinemediğini söyledi. Aldığı maaşın yetmediğini belirten kadın, “Maaşı yetiştiremiyoruz. Çoluğumuza, çocuğumuza bir şey veremiyoruz, kendimize yapamıyoruz. Halimize bak. Geçinemiyoruz, çoluğumuzu, çocuğumuzu everemiyoruz. Torunun yanına gittim, ‘Anneanne bana para ver’ dedi, veremedim. O da bizim zorumuza gidiyor, yetiştiremiyoruz. Kendimizi doyuramıyoruz ki çoluk çocuk doyuralım” şeklinde konuştu.

Akşener’in ‘Bu akşam ne pişireceksin?’  sorusuna kadın, “Şurada 20 liraya patates aldım 2 kilo. Onu yapacağım. Ne yapayım? Bir şey alamıyoruz. Et alamıyoruz, şunu alamıyoruz, bunu alamıyoruz” dedi.

Emekli maaşıyla nasıl geçinilir?

Akşener daha sonra Çatalca merkezde toplanan vatandaşlara hitap etti. Akşener şu ifadeleri kullandı:

“Buradaki vatandaşların KİPTAŞ ile ilgili problemleri var, onun çözümünü istiyor. Onların derdi yönetimin kendilerine fahiş fiyat uygulaması, yönetimin o evlerden onların çıkmasını sağlamak için yaptığı girişimler. Bu ülkede bin 500 lira, bin 800 lira, 2 bin liralık, 2 bin 800 liraya kadar farklı farklı emekli maaşları var.

Bin 500 lira emekli maaşı alan bir kişi nasıl geçinecek? Torununa harçlık verebilecek mi? Buna karşılık 5 maaş alan danışmanlar var. Eğer şucu, bucu üzerinden gidersen, çırak çıkarsın, sen bin 500 lira almaya devam edersin, çocuğun işsiz kalmaya devam eder, atanamaz, liyakat uygulanmaz ama buna karşılık 5 maaş 250 bin lira maaş alan insanlar maaşlarını almaya o paraları yemeye devam ederler.”