İnternet’ten satış ve reklamlara yeni düzenleme

Ticaret Bakanlığı, önce fiyat yükseltilip ardından yüksek oranlı indirim yapıldığı izlenimi veren reklamların önüne geçmeyi hedefliyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ticaret Bakanlığı, İnternet’ten yapılan satışlar ve reklamlara ilişkin yönetmelikte değişiklik yapmayı planlıyor. Değişiklikle ‘önce zamla sonra indir’ uygulamalarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre, ‘Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği‘nde yapılması planlanan değişiklikle indirim oranı hesaplanırken, ürünün son bir aylık zaman dilimindeki en düşük fiyatı esas alınması hedefleniyor.

Bu konuya ilişkin ispat külfeti de reklamı verene ait olacak.Ayrıca kredi ile satışa sunulan mal ve hizmetlerde, toplam maliyet, geri ödeme gibi koşulların kolayca görülebilecek şekilde belirtilmesi zorunluluğu gelecek. Açılır ekranda veya tüketicilerin yönlendirileceği ayrı bir sitede, kredinin türü, vadesi, faiz oranı, tüketiciye toplam maliyetinin aylık ve yıllık yüzde değeri, geri ödeme koşulları gibi hususlar da yer alacak.