Grip mevsimi ama aşısı yeterli sayıda değil

Uzmanlar grip aşısı olun derken eczaneye giden vatandaş eli boş dönüyor. Talebin yüksek olduğunu söyleyen eczacılar, ilaç depolarında yeterli sayıda aşı olmadığını söylüyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Grip mevsiminin gelmesiyle beraber uzmanlar uyarılarda bulunmaya başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle grip aşısının önemine vurgu yapan uzmanlar, yurttaşlara aşı çağrısında bulundu.

SGK ödeme listesinde yer almayan ve 85.12 TL olan grip aşısını eczaneden almak için giden yurttaş aşıya ulaşamıyor. Geçen yıl da uzmanların yurttaşların grip aşısı olması yönünde yaptıkları açıklamaların ardından eczanelerde yığılma yaşanmış, adeta bir aşı krizi olmuştu. Benzer bir krizin bu yılki grip mevsiminde de yaşanacağına işaret eden eczacılar, ecza depolarında talebi karşılayacak sayıda aşı olmadığına vurgu yaptı.

Geçen yıl yaşanan grip aşısı kıtlığını hatırlatan Mecidiyeköy’deki Onur Eczanesi’nin sahibi Eczacı Onur Uran, yine benzer bir durum yaşanabileceğine dikkat çekti. Uran, “Depo benim istediğim sayıda göndermeyeceğini belirtti. Çünkü onlara da sınırlı sayıda gelmiş. Her eczaneye bir-iki şeklinde yollayacağız dendi” dedi. Uran, “Mecidiyeköy’de şirketler fazla olduğu için kurumlar tarafından toplu başvurular yapılmaya başlandı. Ancak muhtemelen geçen yılki gibi olacağı için liste yapmayacağız” ifadelerini kullandı.

Mecidiyeköy’deki Eczane Özcan da durum farklı değil. Grip aşısına yurttaşların yüksek talep gösterdiğini söyleyen Eczacı Kalfası Melike Dal, bu talebi karşılayacak aşının ise depolarda olmadığına dikkat çekti: “Talep baya yüksek. Ancak aşı depolarda oldukça sınırlı.”

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, grip aşısının bu sene salgından dolayı her zamankinden daha önemli olduğuna dikkat çekti. Eczanelere gelmeye başlayan aşının SGK ödeme listesinde olmadığını kaydeden Saydan, “Dünyada her yıl 5 milyon grip vakası ortaya çıkıyor. Bu veriler gösteriyor ki, grip ciddi bir hastalıktır ve kişiler yakalandığında ciddi komplikasyonlar gerçekleşebiliyor” dedi.