Demirören 1,5 milyar dolarlık kredi borcunu yapılandırmaya çalışıyor

Bloomberg'in haberine göre, Demirören yaklaşık 1,5 milyar dolarlık kredi borcunu yeniden yapılandırmak için bankalarla görüşüyor.

Demirören Holding’in, Doğan Medya grubunu satın almak için Ziraat Bankası’ndan aldığı kredinin akıbetine ilişkin önemli bir gelişme yaşandı.

Yer alan haberde, “Türkiye’nin en büyük medya imparatorluğunun sahibi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sadık bir grup” olarak bahsedilen Demirören Grubu’nun çeşitli gazete ve televizyon kanallarını satın almak için kullandığı fonları da içeren yaklaşık 1,5 milyar dolarlık krediyi yeniden yapılandırmak için görüştüğü belirtildi.

Söz konusu kredi borcu içinde, Ziraat Bankası’ndan Doğan Medya’yı satın alma için çekilen yaklaşık 700 milyon dolarlık dolarlık kredinin de bulunduğu, borcun birikmiş faizlerle birlikte 850 milyon dolara ulaştığı da belirtildi.

Demirören Holding’in, 2018’de, Hürriyet Gazetesi ve CNN Türk gibi hükümete karşı önyargı suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Doğan Şirketler Grubu Holding’ne 2018’de yaklaşık 1 milyar dolar ödediğini anımsatıldı.

Aynı zamanda haberde, “Bir zamanlar Türkiye’nin en kârlı ve popüler yayınları arasında yer alan Hürriyet, Demirören’in iktidara gelmesi ve onu etkili bir şekilde hükümet sözcüsü haline getirmesinden bu yana etkinliğini kaybettiği görüldü” denildi.