Bir haftada 872 vaka

Geçen hafta 872 okulda vaka çıktı, 774 sınıf kapandı. Eğitim Sen “MEB önlem almamaya devam ederse olası acı sonuçların sorumlusu olacak” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, dün İstanbul’da bir okul açılışında yaptığı konuşmada, “Şu an okullarımızın açık olmasındaki en büyük güç öğretmenlerimizin aşılı olması. Öğretmenlerimizle gurur duyuyoruz” dedi.

Özer’in açıkladığı veriler, halen öğretmenlerin yüzde 8’inin birinci doz, yüzde 17’sinin ise ikinci doz aşısını olmadığını gösteriyor. Buna göre, 1 milyon öğretmenden 80 bini henüz tek doz aşısını bile olmadı, 170 bini ise ikinci doz aşısını yaptırmadı.

Eğitim Sen’in verilerine göre, 13-17 Eylül haftasında vaka tespit edilen okul sayısı 872, kapanan sınıf sayısı ise 774. Okullarda temaslı ve pozitif öğretmen sayısı 429, temaslı ve pozitif öğrenci sayısı 3 bin 947, temaslı ve pozitif personel sayısı ise 23. Ayrıca Ordu Aybastı Fen Lisesi’nde koronavirüs vakaları nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildi.

Eğitim Sen’den yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

“Bakan Özer ‘Okullarda gerekli önlemleri aldık’ ifadesini kullansa da okulların önemli bir bölümünün salgın koşullarına uygun hale getirilmediği, gerekli altyapı hazırlıklarının yapılmadığı gün gibi ortada. Yüz yüze eğitime en uzun süre ara veren birkaç ülkeden biri olmamıza rağmen ciddi bir eğitim planlamasıyla yeni eğitim ve öğretim yılı hazırlıkları yapılmadı. Öğretmen açıkları kapatılmadı; yeni okullar, ek derslikler inşa edilmedi. Yardımcı hizmet personeli ile ilgili yeni bir atama yapılmadı, temizlik sorunu okul yöneticilerine havale edildi. Seyreltilmiş sınıf uygulaması hayata geçirilmedi. MEB önlem almamaya devam ederse karşılaşabileceğimiz olası acı sonuçların sorumlusu olacaktır.”