Aşı karşıtlarından yeni bir miting: Bu sefer ki adres Ankara

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Aşı karşıtları İstanbul’dan sonra Ankara’da da miting düzenleyecek. Mitingi değerlendiren İdare Hukukçusu Prof. Dr. Metin Günday, idarenin pandemi döneminde eşit kararlar almadığına dikkat çekerek, “Gece 12’den sonra müzik hatta musiki dinlemek de yasak. Niye, pandemi… ‘Ben aşı yaptırmam’ diyor. PCR testi de muhtemelen hiçbirisi yaptırmamıştır” sözleriyle eleştirdi.

Aşı karşıtları 11 Eylül günü İstanbul Maltepe’de miting düzenlemişti. Mitingde sosyal mesafe korunmadı, maske takılmadı. Miting için alınan izin de tartışma yaratmıştı. Aşı karşıtları bu sefer Ankara’da hafta sonunda miting düzenleme kararı aldı. 26 Eylül’de Anadolu (Tandoğan) Meydanı’nda gerçekleşecek miting için Ankara Valiliği henüz bir açıklama yapmadı.

Günday, aşı karşıtlarının mitinginin Anayasa’ya ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na göre ertelenebileceğini ve ilerleyen tarihlerde de gerekli koşullar sağlanamıyorsa yasaklanabileceğini söyledi.

“Bu arkadaşlar aşı olmadı diye bir yaptırıma maruz kalmıyorlar” diyen Günday, aşı karşıtı düşüncelerini toplantı ve gösteri yürüyüşüyle de duyurabileceklerini, ancak Anayasa’da bazı temel hak ve özgürlüklerin genel sağlığın korunması amacıyla sınırlandırılabileceğini vurguladı. Günday, Anayasa’nın 34’üncü maddesine atıfta bulunarak, “Salgın ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla bazı temel hak ve özgürlükler sınırlanabilir. Bunlardan bir tanesi de toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkıdır” dedi.

Günday,Ankara’daki mitinge de izin verilmesi halinde ölüm ve vaka sayısı artışından Ankara Valisi Vasip Şahin’in sorumlu olacağını vurgulayarak, “Ankara Valimiz bu konuda nasıl bir şey yapar? Bunların toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkını ötelemek gibi bir şey yaparsa, doğru şeyi yapar” dedi.