Üniversiteliler kalacak yer bulamıyor

KYK yurtlarında kontenjan yetersizliği, fahiş ev, apart ve özel yurt kiraları, zaten ekonomik sıkıntılar yaşayan üniversiteliler ise hayallerinden vazgeçiyor.

Üniversiteyi şehir dışında kazanan ve başvurduğu Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleşemeyen binlerce öğrenci ya özel yurtlara kayıt yaptırdı ya da ev kiraladı.

Tek göz oda 900 TL

Türkiye genelinde yaşanan ev kiralarındaki artışla tavan yaptı. Sosyal medyada alay konusu olan, küçük bir yatağın zar zor sığdığı ve küçücük penceresi duvara açılan, ‘tek göz oda’ tarifine bile uymayan odaya 900 TL istenmesi durumun ne kadar zor olduğunu gösterdi. Sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışan öğrenciler, ev ve özel yurtların yüksek kiralarından dert yanıyor. Yaşadıkları soruna çözüm getirilmesini istiyor.

Üniversite hayalinden vazgeçiyor

Ailesiyle birlikte Kütahya’da yaşayan ve Bursa Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü kazanan Gülnihal Kaplan, sosyal medya görüntülü paylaşım sitesinde, içinde bulunduğu zor durumu anlatan bir video paylaşmıştı.

Kaplan, “Bursa’da kalacak bir yer bulamadım ve KYK yurdu da çıkmadı. Özel yurtlar ve evler pahalı olduğundan dolayı Bursa’ya gittiğimde kalacak bir yerim yok. Özel yurda veya eve verecek bir bütçemiz olmadığı için üniversiteye gitmekten vazgeçmeyi düşünüyordum. Paylaştığım video dolayısıyla da fark ettim ki benim gibi çok fazla mağdur var ve gerçekten eğitimi yarıda bırakan türlü insanlar. Bu konuda farkındalık yaratabileceğimi düşündüğüm için bu tarz bir video çektim fakat bu kadar mağdur olduğunu ben bile tahmin etmiyordum. Bu soruna bir çözüm bulunmasını temenni ediyorum” dedi.

Üniversiteyi yeni kazanan diğer gençler ise Kaplan’ın paylaşımı altına şu paylaşımları yaptı:

*KYK çıkmayacak. Büyük ihtimalle kayıt donduracağım.
*Tek fark vazgeçmeyi düşünmüyorum. Direkt vazgeçtim. Şu an BİM’de falan çalışacağım. Okula para biriktirmek için.
*KYK çıkmadı. Yedeklere kaldım. Özel yurtta kalacak durumum yok. Bu gidişle hiç başlamamış üniversite hayatım bitecek.
*KYK yurdu parası bile çok geliyor bana. Bugün anneme ağlayarak, ‘seneye gideyim o zamana kadar çalışıp para biriktiririm’ dedim. Çok üzgünüm.