Koruma altındaki göl kurudu

Koruma altında olan Karataş Gölü kurudu. Antalya’da suyun dip seviyesine indiği baraj nedeniyle ovalara su verilmedi.

İklim krizi, yanlış su ve tarım politikaları üç yanı denizlerle çevrili ülkede suları yok etme noktasına getirdi. Kuruyan göllere her geçen gün yenileri ekleniyor.

Burdur’un Karamanlı ilçesinde bulunan ve Göller Yöresi’nin önemli sulak alanlarından biri olan Karataş Gölü, kurudu. Uluslararası sulak alanlar listesinde yer alan göl, 1985’te yaban hayatı koruma alanı ilan edildi. 122 kuş türüne ev sahipliği yapan gölde birkaç balıkçı teknesi ile göl tabanındaki çamurda besin bulmaya çalışan göçmen kuşlar fotoğraflara yansıdı. Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, dünya ve Türkiye genelinde kuraklığın her geçen gün etkisini artırdığını söyledi.

Gölde yaklaşık 30 yıldır balıkçılık yapan Enver Yüksel, suların çekilmesi nedeniyle bir yıldır göle kayığını getirmediğini belirtti:

“Buraya binlerce kuş geliyordu, kazların yumurtlama alanıydı. Kuşlar için bir cennetti burası. Durum ortada, göl kurudu. Ortasında küçük küçük su öbekleri kaldı, onlar da birkaç haftaya yok olur. Buranın balığı da çok ünlüydü.”

Loading