BioNTech’ten umut veren açıklama

Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in Almanya'da kurduğu Pfizer'dan dikkat çeken bir açıklama geldi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

229 milyondan fazla insana bulaşan ve 4.7 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan corona virüsüne karşı BioNTech ile birlikte aşı geliştiren Pfizer’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

Son dönemde corona virüsü aşısının çocuklara yapılması ile ilgili tartışmalar sürerken, Pfizer incelemeler sonucunda geliştirdikleri mRNA bazlı corona virüsü aşısının çocuklarda çok kuvvetli bir bağışıklık yarattığını açıkladı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından incelenmesi planlanan verilerde 5 ile 11 yaş arasında corona virüsü aşısı olan çocuklarda Covid-19’a karşı çok güçlü bir koruma oluştuğu belirtildi. Şirket tarafından yapılan ve uluslararası haber ajansları ve medya kuruluşlarının “son dakika” ibaresiyle servis ettiği açıklama bütün dünyada büyük ses getirdi. Pfizer ve BioNTech tarafından yapılan açıklamada verilerin detayları henüz paylaşılmazken bu araştırmanın hakemli bir dergide yayınlanmasının beklendiği belirtildi.

Bazı çocuklara plasebo verildi

Pfizer/BioNTech’in araştırmasında 5-11 yaşları arasındaki 2268 çocuğun verilerinin incelendiği belirtilirken, bunların üçte ikisine üç hafta arayla iki doz aşı verildiği ve diğer gruba ise plasebo verildiği söylendi.

Çocuklarda vaka sayısının düşük olması sebebiyle uzmanlar çocukların bağışıklık tepkisini ölçtü. Corona virüsü aşısı olan çocukların güçlü bir bağışıklık tepkisi verdiği belirtilirken, “16-25 yaş arasındaki bireylerde gördüğümüz antikor seviyelerine ulaşıldı. Üstelik çocuklara verilen aşının oranı 10 mikrogramdı. Yani ergenlere ve yetişkinlere verilen doz miktarının üçte biri” açıklaması yapıldı.

Yetkililer çocuklara daha az doz verilmesinin yan etki oranını azalttığına da dikkat çekti.