‘Türkiye yasa dışı eylemlerden vazgeçmeli’

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Türkiye'nin Kıbrıs ve Yunanistan'a yönelik yasa dışı eylemlerinden vazgeçmesi gerektiğini" ifade etti.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

AB üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (MED9) Zirvesi’nde konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Temel önceliğimiz, uluslararası hukuk ve Deniz Hukuku Sözleşmesi kapsamında güvenlik ve istikrar. Bu aynı zamanda Yunanistan ve Kıbrıs’a karşı yasa dışı eylemlerden vazgeçmesi gereken Türkiye için de geçerli” dedi.

Euronews’te yer alan habere göre, Miçotakis, Türkiye’nin eylemlerinin “Avrupa’nın stratejik özerkliğine duyulan ihtiyacın altını çizdiğini ve bunu gerekli bir hedef olarak ortaya çıkaran bir başka faktör” olduğunu öne sürdü. Ayrıca Yunan lider, ülkesinin bu hedefi güvence altına almada ön saflarda yer alacağını söyledi.

Zirvede, liderlerin ortak açıklamasına atıfta bulunan ve “Hibrit tehditler konusunda beyanımız net” diyen Miçotakis, bunun ‘Afganistan’daki son gelişmeler ışığında özel bir boyut kazanan göç meselesinin araçsallaştırılması’ olduğunu iddia etti. Yunan Başbakan, “2015 yılında yaşadığımız kontrolsüz göç akışının tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.