Sisam Adası’nda sığınmacı kampı açıldı

Yunanistan'ın Sisam Adası'nda kontrollü, kapalı sığınmacı kampı Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis'in katılımıyla açıldı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Yunanistan’da insan hakları örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının tepki gösterdiği kontrollü, kapalı sığınmacı kampı Sisam Adası’nda açıldı.

Kampın açılış törenine katılan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, 3 bin kişi kapasiteli kampın göçmen kaçakçıları için de caydırıcı olacağını savundu. Mitarakis, “Sisam bugün rahatlıyor ve Vathi’deki utanç verici görüntüleri ardında bırakıyor” diyerek, Sisam’ın Vathi bölgesindeki eski sığınmacı kampından farklı bir yapı oluşturulduğunu söyledi.

Yunan Bakan, kampta spor alanları, çocuk parkları, ortak kullanımlı çamaşır makineleri ve mutfak olacağını da belirtti.

Yüksek güvenlik önlemlerine sahip olacağı belirtilen yeni sığınmacı kampı, insan hakları örgütleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından cezaevine benzediği gerekçesiyle eleştiriliyor. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütünün kampa ilişkin yaptığı açıklamada, “Yeni cezaevi-kamp mülteciler, sığınmacılar ve göçmenler için olumlu bir gelişme olarak gösteriliyor. Ancak gerçekte onların tecrit edilmelerine ve tekrar incinmelerine neden olacak distopik bir kabustur” değerlendirmesi yapıldı.