Değişen göçmen politikası ve yansımaları

Emirhan Yalçın adlı vatandaşın bir grup Suriyeli tarafından öldürülmesi ve sonrasında yaşanan olayların ardından AKP iktidarı harekete geçti.

AKP’nin Suriyeli göçmenlere bakışındaki değişim somut gelişmelerle ortaya çıktı. Ankara Altındağ’da, ağustos ayında yaşanan ve Emirhan Yalçın adlı yurttaşın Suriyeli göçmenler tarafından öldürülmesinin ardından İçişleri Bakanlığı harekete geçti.

Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı ve “Küçük Halep” olarak da adlandırılan Altındağ Ulubey’de, imarsız binalara yıkım tebligatı yapılmaya başlandı. Mahallelerdeki ruhsatsız imarsız binaların tamamında ise Suriyeli göçmenler yaşıyor.

Binaların yıkılması durumunda bölgedeki Suriyeli göçmen nüfusunun büyük oranda bölgeden çıkarılmış olacağına dikkat çekiliyor. Bu iki mahalledeki göçmenlerin ise en fazla üçte birinin ruhsatlı yapılarda oturduğu öğrenildi.

Altındağ Belediyesi yetkilileri, binaların yıkımına ilişkin girişimin kendilerine ait olmadığını, bu konuda İçişleri Bakanlığı’ndan gelen talimatla hareket ettikleri bilgisini verdi. Yapılan tebligatların ardından iki mahalledeki bazı binaların yıkımı da gerçekleştirildi. Yıkımın önümüzdeki günlerde de süreceği, Suriyeli göçmenlerin “Küçük Halep” olarak adlandırdıkları bölgeden çıkmaya başladıkları da öğrenildi. 

Loading