Türkiye ve Azerbaycan gençliğinden “Kardeşlik ve İşbirliği” anlaşması

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Türkiye ve Azerbaycan gençliğinin önde gelen temsilcileri, Türkiye Gençlik Birliği ve Islahatçı Gençlik Birliği arasında bir “Kardeşlik ve İşbirliği Anlaşması” imzalandığını Türk dünyasına ve dünya kamuoyuna ilan etti.

1- “İki Devlet Tek Milletiz, Hepimiz Türk Gençliğiyiz” şiarını Türkiye ve Azerbaycan gençliğinin ortak bayrağı haline getireceğiz.

2- Azerbaycan’ın 29 yıldır süren Ermenistan işgaline karşı verdiği azatlık mücadelesini ve kazandığı zaferi Türk üniversitelerinde ve liselerinde okuyan Türk gençliğine en iyi şekilde anlatacağız. Önemli tarihlerde şehitlerimizi anacağımız ve zaferlerimizi kutlayacağımız etkinlikler düzenleyeceğiz.

3- Türkiye’nin emperyalizm destekli terör örgütlerine karşı verdiği amansız mücadeleyi Azerbaycan üniversitelerinde ve liselerinde okuyan Türk gençliğine en iyi şekilde anlatacağız. Bu amaçla bilgilendirici konferanslar ve dayanışma etkinlikleri düzenleyeceğiz.

4- Türk üniversitelerinde okuyan Türk gençliğinin can Azerbaycan’ı daha yakından tanıması, azat edilen toprakları yerinde görmesi, kültürünü ve tarihini öğrenmesi için üniversite toplulukları aracılığıyla kapsamlı “Azerbaycan gezileri” düzenleyeceğiz.

5- Aynı şekilde Azerbaycan üniversitelerinde okuyan Türk gençliğinin cennet yurdumuz Türkiye’yi daha yakından tanıması, Kurtuluş Savaşı’nın yapıldığı toprakları ve Büyük Önderimiz Atatürk’ün anıt mezarını ziyaret etmesi, kültürünü ve tarihini öğrenmesi için kapsamlı “Türkiye gezileri” düzenleyeceğiz.

6- Azerbaycan Ordusunun işgalden azat ettiği Karabağ’ın siyasi ve stratejik önemini, kültürel ve tarihsel değerini, ekonomik ve turizm potansiyelini başta bölge ülkeleri ve Türk dünyası olmak üzere uluslararası alanda ve medyada dünyaya tanıtacağız.

7- Türkiye’nin Mavi Vatan mücadelesinin en önemli kalesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başta bölge ülkeleri ve Türk dünyası olmak üzere dünya devletleri tarafından tanınması için iki devletten Türk gençliği olarak ortak uluslararası çalışmalar yürüteceğiz.

8- İki ülke gençliği arasındaki kardeşlik bağlarını pekiştirmek, ortak davalarımızı daha ileriye taşımak için karşılıklı heyet ziyaretlerimizi ve hem Türkiye hem de Azerbaycan’daki müşterek faaliyetlerimizi düzenli hale getireceğiz.