Pazarcı maliyetlere vatandaş fiyatlara isyan ediyor

Cumhuriyet Gazetesi, Ankara Ekmek Pazarı’nı gezdi. Pazarcının ve vatandaşın pahalılıkla ilgili düşüncelerini dinledi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Pazarcı “Ne yapalım, maliyetler yüksek” derken vatandaş ise “Gelirimize göre fiyat yüksek” dedi.

Ankara’nın Ekmek pazarında domates 5 TL’den satılıyor. Bir demet kıvırcık marulun fiyatı da aynı. 4 kilogramı 20 TL’den satılan patatesi vatandaş önce poşete doldurtuyor, sonra pahalı geldiğini söyleyip boşalttırıyor. Kuru soğanın 3 kilogramı ise 10 TL’den satılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiye dair söylemlerinin karşılığı pazarda görülmedi. Pazarın şampiyonu bamya mevsimi olmasına rağmen 20-30 TL’ye satılıyor.

Cumhuriyet’te yer alan haberde şunlar aktarıldı:

“Bazı yurttaşlar turşuluk almak için pazara çıkmış.  Kelek, acur 2.5 TL. Ancak iyisi 5 TL’ye çıkıyor. Turşuluk biber de 5 TL. Bazı tezgâhlarda taze soğan gördük. Yanına yaklaşmak pek olanaklı değil. Demetine 20 TL deniliyor. Armut 8, salatalık 4-5 TL’den satılıyor. Yazın vazgeçilmezi taze fasulyenin fiyatı 5 TL’den başlıyor, 10 TL’ye kadar çıkıyor. Gelelim domatese. Şu anda meşhur mis kokulu Ayaş domatesinin tam da zamanı. Fiyatı ise 5 TL. Bazı tezgâhlarda 2.5 – 3.5 TL’den de satılıyor. Ancak işi bilenler “sen bakma, 3.5 TL diye sattıkları Ayaş domatesi değil” diye uyarıyor.”