İzmir’in kuzeyi yatırımcı için cazibe merkezi haline geldi

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Tarım sektörüne Dikili Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ev sahipliği yapan İzmir’in kuzeyi,  yenilenebilir enerji sektöründe ise Bergama Organize Sanayi Bölgesi seçeneğini sunuyor. Çandarlı Limanı, İstanbul-Çanakkale Otoyolu, Çanakkale Boğazı’na yapılan köprü ile lojistik altyapısını güçlendiren bölge, İzmir’in üçüncü serbest bölgesine de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Menemen’deki İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ) ve Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ), İzmir Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (İMPİOSB) bölgedeki diğer cazibe merkezlerinin başında geliyor.  

Batı Anadolu Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ (BASBAŞ) kurulmasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararı 8 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. Batı Anadolu Serbest Bölgesi, Türkiye’nin 19., İzmir’in üçüncü serbest bölgesi olacak ve Bergama’nın Aşağıkırıklar Mahallesinde 2,3 milyon metrekarelik alanda konumlanacak.

BASBAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, 2021 sonuna kadar gerekli tüm prosedürleri tamamlayıp, 2022 başından itibaren bölgeyi yatırımcılar için hazırlamaya başlayacaklarını söyledi. Güler, “Batı Anadolu Serbest Bölgesi, tüm beklentileri karşılayacak şekilde hızla hayata geçirilecek ve sağlayacağı ekonomik fayda ile Kuzey Egedeki işsizliği bitirerek ekonomik refahı yükseltecektir” dedi.

BASBAŞ’ın, İzmir’de yeni bir yatırım hamlesi başlatacağını ve Kuzey Ege’nin talihini değiştireceğini belirten Güler, bölge tam kapasiteye ulaştığında 20 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacağını bilgisini verdi. Yıllık 4 milyar doların üzerinde ticaret hacmi ve 2 milyar doların üzerinde ihracat hedefinin bulunduğunu kaydeden Güler, Ege Serbest Bölgesi’nde olduğu gibi BAŞBAŞ’ta da katma değerli üretim yapan ve yüksek istihdam kapasitesi olan firmaları çekmeye önem vereceklerini dile getirdi. Dr. Güler, şunları söyledi: “1915 Çanakkale Köprüsü 2022 yılında tamamlanıyor. İstanbul-İzmir Otoyolunun Soma kavşağı ile Bergama’ya bağlanmış olması ve Kuzey Ege Otoyolunun tamamlanmış olmasının yanı sıra Aliağa’daki limanların varlığı ile Bergama lojistik açıdan son derece avantajlı bir bölge haline gelmiştir. Çandarlı’ya kurulacak Kuzey Ege Limanı’nın da bitmesi ile Batı Anadolu Serbest Bölgesi, Avrupa’ya en kısa ve hızlı kara ve deniz bağlantısına sahip bölgesi olacak. Kuzey Ege Limanı, Türkiye’nin en büyük transit limanı olacağı için tüm dünyadan ülkemize ve ülkemizden tüm dünyaya deniz yolu taşımacılığının merkezinde yer almış olacağız. Bu da Ege’nin üretim avantajlarını kullanarak üretimlerini dünyaya satmak isteyen global firmalara büyük bir avantaj sağlayacaktır.”

Serbest bölgeler ihracatı artırıyor

Türkiye’deki 19 serbest bölgeden ikisi İzmir’de bulunuyor. Ege Serbest Bölgesi AŞ (ESBAŞ) ve İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ) katma değerli üretimleri ve ihracatlarıyla dikkat çekiyor. İzmir bu iki bölge sayesinde en fazla ihracat yapan iller sıralamasında İstanbul’dan sonra ikinci sırada bulunuyor. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir’de üçüncü serbest bölgenin kurulması kararını ihracatçılar olarak mutlulukla karşıladıklarını dile getirdi.

İzmir’in 2020 yılında 11 milyar 597 milyon dolarlık ihracatla en fazla ihracat yapan ikinci il olduğuna işaret eden Eskinazi, “İzmir’de yüksek teknolojiyle üretim ve ihracat yapan iki serbest bölgemiz 2020 yılında İzmir’in ihracatına 2 milyar 175 milyon dolarlık katkı sağladı. Serbest bölgelerimizin 2021 yılı Ocak – Ağustos dönemindeki ihracatları 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 28’lik artışla 1 milyar 315 milyon dolardan, 1 milyar 686 milyon dolara çıktı. Türkiye’nin ortalama ihraç fiyatı 1,2 dolar seviyesindeyken, serbest bölgelerimizden yapılan ihracat 8,5 dolar bandında. İzmir’in serbest şehir olması beklentimizi daha önce paylaşmıştık. İzmir, serbest şehir statüsüne kavuştuğu takdirde yabancı yatırımcılar için çok daha büyük bir cazibe merkezi haline gelecektir. İzmir için diğer alternatif ise serbest bölge sayılarının arttırılmasıdır. Sektörel kümelenmelerin olduğu serbest bölgeler İzmir’e güç katacaktır” bilgisini verdi.

İhracata 5 milyar dolar katkı yapabilir

İzmir’in kuzeyinde kurulmakta olan Dikili Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Bergama Organize Sanayi Bölgesi ve Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin Çandarlı Limanı, Çanakkale Boğazı ve İstanbul-Çanakkale Otoyolu ile entegre olduğunda yabancı yatırımcı için bir cazibe merkezi haline geldiğini dillendiren Jak Eskinazi, sözlerini şöyle tamamladı: “İzmir’in kuzeyi öncelikle tarım, yenilenebilir enerji sektörleri olmak üzere yeni nesil yatırımlar ile İzmir’in yıllık ihracatına 5 milyar dolar katkı sağladığı gibi binlerce yeni istihdamın kapılarını açacak.”