‘İzmir Belediyesi hizmet binası için koruma kurulu kararı beklensin’

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremde hasar görmemesi sebebiyle boşaltılan 38 yıllık ana hizmet binasının yıkımı yönünde karar alması ve bu konu için danışma kurulu oluşturmasıyla ilgili olarak Mimarlar Odası açıklamada bulundu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ekim 2020’deki depremin ardından alınan karara uygun olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ana binasının yıkılmasının ardından alana yapılacak yeni bina için danışma kurulu oluşturdu.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi ise koruma kurulu kararının beklenmesi gerektiğini ifade ederek, yıkım sonrasını konuşmasının yıkımı meşrulaştırdığını belirtti.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan danışma kuruluyla ilgili açıklama yaparak, yıkım kararı çıkmadan yıkım sonrasını konuşmanın “süreci meşrulaştırmaya çalışmak” olduğunu belirtti. Açıklamada, “Konuyu yakından takip eden ve kamusal alan mücadelelerinde aldığı başarılarla kente katkı koyan Mimarlar Odası ve TMMOB Bileşenlerinin bu kurula davet edilmemesinin de İzmir gibi demokratik değerleri ile öne çıkan bir kentin yerel yönetim anlayışı ile bağdaşmadığını düşünüyoruz. Çok renkli ve çok sesli olmak şiarıyla yola çıkan bir anlayışın geldiği noktanın bu anlamda çok derin çelişkiler içerdiğini düşünüyoruz” denildi.