AKP’den seçim barajı ve Anayasa açıklaması geldi

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, seçim kanunu çalışmaları ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, “Hazırladığımız metinde 10 ile 15 madde arasında bir içerik de olacak. Diğer detayları ortağımız ile görüştükten sonra kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

Yazıcı, “Barajın 10’dan 7’ye düşürülmesi Meclise gidecek. Komisyon var, genel kurul var. Nihai kararı genel kurul ve Meclis oluşturacak. Bunun kanunlaşması Mecliste olacak ama bizim çalışma çerçevesinde bir aşağı iniş var. O da yüzde 7 civarındadır. Nihai çalışmada farklılık olur mu? Onun için bir şey söyleyemem” ifadeleri kullandı

Son günlerde seçim barajının geleceği ve gelmeyeceği yönünde eleştiriler olduğunu ifade eden Yazıcı, “Hem siyasi partiler kanununda hem seçim mevzuatı kanununda teknik düzenleme olarak ifade edebileceğimiz düzenlemeler de var. Bu aşağı yukarı hazırladığımız metinde 10 ile 15 madde arasında bir içerik de olacak. Diğer detayları ortağımız ile görüştükten sonra kamuoyu ile paylaşacağız” dedi. 

Yazıcı, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecine ilişkin şunları söyledi: “Sabah akşam televizyonlarda Millet İttifakı’nın nasıl aday belirleyeceğini şaşkınlıkla izliyorum ama benim hiç gündemimde yok. Bizim adayımız belli. Bizim adayımız Recep Tayyip Erdoğan. Dolayısıyla buna karşı çıkacak adayı nasıl belirleyecek, kimi belirleyecekler? Niye bu kadar televizyonlarda konuşuluyor? Hayretle izliyorum.”