Türkiye kırmızı listeden çıkarılıyor mu?

Times gazetesi, İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarıp ‘seyahat edilebilir ülkeler’ arasına alınacağını yazdı.

Gazete, İngiltere’nin kırmızı listesinde olan Türkiye’nin, yapılacak yeni değerlendirmeyle ‘seyahat edilebilir ülkeler’ arasına alınacağını yazdı. Hükümet kaynaklarına dayandırılan haberde, İngiliz turistlerin Ekim ayının sonundaki 5 günlük okul tatili için artık Türkiye’yi de tercih edebileceği yazıldı.

Habere göre 62 ülkenin bulunduğu kırmızı listedeki ülkelerin yaklaşık yarısı seyahat edilebilir ülkeler arasında olacak.

Türkiye, ülkelerin kırmızı, sarı ve yeşil şeklinde tanımlandığı 17 Mayıs’tan bu yana kırmızı listede yer alıyordu. Guardian gazetesi de Covid-19 veri analisti Tim White’ın “Veriler Türkiye’nin kırmızı ülkeler listesinden çıkarılmasını destekliyor” görüşüne haberinde yer verdi.

Veri analistleri, bir önceki değerlendirmede de Türkiye’nin sınırdaki ülkelerden olduğunu ve sarı listeye alınabileceğini söylüyordu. BBC Türkçe’ye açıklama yapan İngiltere hükümeti, son değerlendirmede Türkiye’nin kırmızı listede tutulmasını, “kaygı verici varyantlardan kaynaklanan risklerin hala yüksek olması” ile açıkladı.