Türk turizminde tahminler karmaşası

Turizm Bakanlığı, bu yıl turizmle ilgili çeşitli tahminler yayınlıyor. Sektörün geleceğiyle ilgili olan bu rakam ve değerlendirmelerde bir karmaşa yaşanmaktadır.

Evet, Türkiye 2021 turizm sezonuna toparlanma yılı umuduyla başladı. Sezona da iyi başladı. Haziran ayı ortasından itibaren Temmuz ve Ağustos aylarında talepte ciddi bir artış oldu. Sektörde bir toparlanma olduğu görülüyor.

Turizm Bakanı Sayın Mehmet Ersoy, sektörün içinde gelen tecrübeli bir isim. Sezon başında Türkiye’nin bu yıl 34 milyon turisti ağırlayacağını açıkladı. Daha sonra bu sayıyı 25 milyona düşürdü. Son günlerde de yılsonuna kadar 20 milyon turist sayısına ulaşılacağına işaret ediyor.

Dilerim son tahmini daha da düşmez ve gerçek olur. Zira Türkiye’nin dövize ihtiyacı var. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıkladığı Ocak Temmuz dönemi turizm geliri 6 milyar 877 milyon dolar. Ödemeler Dengesi Raporu’nda ise ilk 6 aylık turizm geliri 4 milyar 579 milyon dolar olarak görülüyor. Yine aynı değerlendirmelere göre 2020 yılında Türkiye’nin turizm geliri 10 milyar dolar olduğu ifade ediliyor. Bu gelir rakamı 2021 yılı sonu içinde ifade edilmeye başlandı.

Kaç turist gelecek, gelir ne kadar olacakla ilgili Sayın Bakan 20 milyon turist ve 20 milyar dolar gelirde ısrar ederek konuşuyor.
Gerçi, sel, hortum gibi doğal afetler, orman yangınları, pandemi nedeniyle ülkelerin aldığı kısıtlamaları, iyi başlayan ve iyi giden sezonu alt üst etti diyebiliriz.

Bu arada Reuters Ajansı, yangınlar ve sel felaketleri ile İngiltere ve Avrupa Birliği ülkelerinin pandemiden ötürü Türkiye’yi kırmızı listeye alması turizmi olumsuz etkilediği yönünde bir haber yayınladı. Habere göre Türkiye’nin turizmde 2019 rakamlarının dahi çok uzağında olduğunu, özellikle Güney otellerinin İngiltere’nin yasağından çok etkilendiğini ve tam bir hayal kırıklığı yaşandığını yazdı. Bilindiği gibi Türkiye’ye gelen turist içinde İngilizler üçüncü sırada yer almaktadır.

Bu yıl turizm sezonuna iyi başlayan Antalya’da dahi işler zorlaşmıştır. Kısıtlamalar kalksa bile sektörde toparlanma en az bir iki seneyi alacaktır.

Merak içindeyim.

2021 yılı ilk çeyrekte turizm geliri 2,7 milyar dolar, ikinci çeyrekte 5.5 milyar dolar olarak açıklandı. Toplamda 6 milyar 877 milyon dolar. Böyle olsa bile Sayın Bakan Mehmet Ersoy’un söylediği gibi 20 milyon turist ve 20 milyar dolar gelire ulaşılması için daha 13,13 milyar dolara daha ihtiyaç vardır.

Bugünkü şartlarda yılın ikinci yarısında bu rakama ulaşmak acaba mümkün müdür? Türkiye şu anda başta AB ülkeleri ve İngiltere’de kırmızı listede bulunuyor.

Ayrıca COVİD-19 salgını sürekli yeni mutasyonlarla yayılımı sürüyor. Yani pandemi riski devam ediyor. Anlaşılan bu salgının etkisi dünyada en az iki yıl daha sürecektir. 2021 yılında Akdeniz ülkeleri arasında en çok turist çeken Yunanistan ve İtalya oldu. Bu ülkeler bile 2019 yılı rakamlarını bulmakta zorlanıyor.

Sonuç olarak, Türkiye sezon başında ilgi gördü. Bu ilgi sonrasında düştü ve düşmeye devam ediyor. Yılın son çeyreğinde gelecek turistle resmi makamların ifade ettiği turist ve gelir rakamının yakalanması zor görünüyor. 20 milyon turist ve 20 milyar dolar gelir rakamında ısrar hayretle izleniyor.

Turizmde bir ülkenin en önemli kozu güven ve istikrardır. Türkiye’de güven eksikliği vardır ve devam ediyor.

Pandemi, seller, yangınlar, hortumlar ve benzeri felaketler elde olmayan sebeplerdi. Sektör ve ülke olarak turistin gelmesini engelleyen gerçek sebepleri açık ve net olarak ortaya koyup konuşmalıyız. Konuşup tartışmazsak yarınlarımızı da kaybederiz.
Gerçekleri konuşmak ülke için daha hayırlıdır. İnşallah yanılırım ve yetkililerimizin ifade ettiği rakamlar gerçekleşir.

Ancak çok zor görünüyor.

Tutmayacak sözlerle gerçeği sıvamak mümkün değildir.

Türkiye Turizmine zarardan başka bir şey getirmez.

Loading