HUGO BOSS Türkiye’den üretim ve istihdam atağı

HUGO BOSS Tekstil Sanayi Genel Müdürü Arif Kaya Ege Serbest Bölgesinde yer alan şirketin üretim tesislerinde basın çalışanları ile bir araya geldi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Düzenlenen basın toplantısında konuşan HUGO BOSS Tekstil Sanayi Genel Müdürü Arif Kaya, yetişmiş insan kaynağı ve dijital altyapıları sayesinde, esneklik ve verimlilik sonuçlarının giderek daha da geliştiğini belirtti. Arif Kaya, “Son bir yılda HUGO BOSS Tekstil Sanayi, özellikle Avrupa pazarına yönelik tüm hazır giyim ürün gruplarında, grubun ana üretim platformu haline geldi. Ürün portföyümüzü hızla genişletiyoruz. Bu doğrultuda yatırımlarımızı artırdık, önümüzdeki dönemde de arttırarak sürdüreceğiz. Üretim alanında son 2 yılda 2 kat artan ürün ve model çeşitliliğimizin yanı sıra, ürün geliştirme ve satın alma gibi alanlarda da yeni hizmetlerle Grubumuza destek veriyoruz. Stratejimiz özetle, grubumuza rekabet avantajı sağlayacak esnek bir ürün ve hizmet portföyü sunmaya odaklanıyor. 2022 yılında mevcut üretim kapasitemize 2 milyon penye ürünü ekleyeceğiz” diye konuştu.

2022 yılı sonuna kadar büyüme stratejilerinin çok net olduğunu belirten Kaya, Bugün 3 bin 320 kişiyiz. Bunun 430’u beyaz yaka geri kalanı mavi yaka… Şu anki büyüme senaryosuna baktığımızda bir daha ki yıl şirketimiz tekrar 4 binli rakamlara ulaşacak. Bu çerçevede, üretim operatörlerinin yanı sıra, bilgi teknolojilerinden tedarik zincirine, insan kaynaklarından üretim yönetimine kadar birçok farklı alanda bine yakın yeni arkadaşımızı aramıza katmaya hazırlanıyoruz. Bizim iş gücüne ihtiyacımız var. ” dedi.

Spor ve rahat giyime yöneldik”

Salgınla birlikte hazır giyim trendlerinin büyük bir hızla değiştiğinin ve insanların tercihlerinin rahatlığın daha ön planda olduğu spor giyime artarak kaydığının altını çizen Kaya, “Bu durumun salgın sonrası dönemde de büyük ölçüde kalıcı olacağını öngörmek zor değil. Güncel trendlerin etkisiyle, hazır giyim endüstrisi, moda, satış kanalları, lojistik, sürdürülebilirlik gibi birçok farklı eksende, eş zamanlı olarak ve hızla dönüşüyor. Bu yeni durumda esneklik ve zamanında teslimat her zamankinden daha da önemli bir hale gelmiş durumda. HUGO BOSS Tekstil Sanayi olarak biz bu dönüşüme tam manasıyla hazırız. İzmir’in, gerek konum gerekse de insan kaynağı olarak sağladığı avantajlara, geçtiğimiz yıllarda dijitalleşme yolunda attığımız önemli adımları da ekledik. Bu çalışmalar esneklik, çeviklik, şeffaflık ve çalışan memnuniyeti gibi alanlarda üretim tesisimizin çıtasını yükseltti. Buradan aldığımız güçle, önümüzdeki dönemde HUGO BOSS Grubu’nun tedarik zincirine maksimum seviyede destek olan bir çözüm merkezi olmayı amaçlıyoruz. Başka bir deyişle, HUGO BOSS Grubunun dünyadaki tedarikçilerinin tamamına örnek teşkil edecek ve liderlik edecek bir üretim tesisi haline gelmeyi hedefliyoruz. Öte yandan, uluslararası bir yatırımcı ve ideal bir kurumsal vatandaş olarak, İzmir’deki tüm paydaşlarımıza da değer yaratmayı, geçtiğimiz 22 yılda olduğu gibi sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Bütün dünyadaki trendi takip etmek zorunda kaldıklarını, klasik giyimden daha çok spor giyime, rahat giyime yönelen bir fabrika olduklarını belirten Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: „Bugün baktığımız zaman spor pantolon, polo ve yuvarlak yaka olmak üzere t-şört üretiyoruz. Önümüzdeki yıla baktığımız zaman klasik ve spor giyim arasında bir denge oluşmuş durumda… Yüzde 50, yüzde 50. Hatta kadın giyimde de klasik giyimden spor giyime dönüşüm var. Bununla ilgili holding tarafından da spor giyim markalarından yönetici transferi yapıldı. Bu dönüşümü mevcut kadro ile yönetmek çok zor çünkü bu Hugo Boss’un da alışık olmadığı bir trend. Aynı şekilde bizde de bu süreç devam ediyor. Biz de spor giyimi bilen, tecrübesi olan yönetici ve uzman kadroyu, kadromuza katmaya başladık.“

“4 milyon euroluk yatırım planımız var”

İzmir‘deki tesislerin Hugo Boss global yapılanması içinde tüm ürün gruplarında 3,5 milyon parça ürünle yüzde 35’lik paya sahip olduğunu aktaran Kaya, gelecek yıl spor giyimdeki yeni kapasiteyle 4,5 milyon, iki yıl içinde de 7 milyon parçaya çıkacaklarını, paylarının da yüzde 40’ların üzerinde artış göstereceğini dile getirdi.

Şirket olarak gelecek yıl için 4 milyon euroluk yatırım planları olduğunu kaydeden Kaya, bu kaynağın önemli bölümünün 5 bin metrekare alanda kurulacak yeni tişört fabrikasına ayrılacağını aktardı.

Kaya, ürünün etiketinde “Made in Turkey” yazmasıyla “Made in China” yazması arasında tüketici açısından önemli bir algı farkının olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin geleceğine güvendiklerinin, Türkiye’de yatırımı destekleyen bir ortam olduğunun altını çizen Kaya, “Türkiye’de ekonominin çalkantılı olduğu dönemler oldu ama global merkezimizin buradaki üretim şirketine bakış açısı hiçbir zaman değişmedi. Öncelik kalite, zamanında sevkiyat ve fiyat. Biz de bu konularda çok iddialıyız. Türkiye’de yatırımı destekleyen bir ortam var. Serbest bölgede olsak da istihdam teşvikinden çok faydalandık. Yeni yatırım için de teşvik başvurusu yapacağız. Yeni istihdamımızın yarısını İŞKUR ile birlikte sağlıyoruz. Ayrıca tesislerimizde salı ve perşembe günleri iş görüşmeleri yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.