‘El Kaide’ye yardım’ yaptırımı

ABD, Türkiye'de yaşayan 5 kişi hakkında, "El Kaide örgütüne mali ve lojistik destek verdikleri" gerekçesiyle yaptırım kararı aldı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

BBC Türkçe’nin haberine göre, ABD Hazine Bakanlığı tarafından açıklanan kararda, “Hedefteki kişileri bulan bu yaptırımlar, ABD’nin, El Kaide’nin mali kaynaklarının kesilmesine yönelik bağlılığının değişmediğini gösteriyor” denildi.

Yazılı açıklamayı yapan Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi Direktörü (OFAC) Andrea Gacki, “Türkiye’nin de aralarında bulunduğu yabancı ortaklarımızla, El Kaide’nin mali örgütlenmesinin kesilmesi için çalışmaya devam edeceğiz” denildi. Söz konusu yaptırım kararı, iki Mısır vatandaşı ile üç Türk vatandaşını kapsıyor. Açıklanan listede en üst sırada yer alan isim Majdi Salim. Mısır İslami Cihat örgütünün eski emiri olduğu belirtilen Salim’in, Türkiye’deki El Kaide faaliyetlerinin de baş yöneticilerinden biri olduğu öen sürüldü.

Listenin iki numarasında yine Mısır doğumlu olan Muhammad Nasr al-Din al-Ghazlani yer alıyor. Al-Ghazlani’nin de El Kaide’ye mali destek bulmak için çalıştığı örgütün hapisteki üyelerinin ailelerine nakit mali yardım ulaştırdığı kaydediliyor. 47 yaşındaki Nurettin Müslihan’ın, örgütün üst düzey lider kadrosu ile temasta olduğu ve örgüte mali destek sağlamak için çalıştığı belirtiliyor.

28 yaşındaki Nurettin Güzel’in Müslihan ile birlikte Suriye’deki El Kaide liderlerinden biri ile temas kurulması noktasında çalıştığı kaydediliyor. Listedeki son isim olan 33 yaşındaki Soner Gürleyen de örgüt olarak üyesi olarak tanımlanıyor ve başka bir El Kaide üyesine seyahatinde yardımcı olduğu söyleniyor.