Eksik personel ve kalabalık sınıflarla yüz yüze eğitim

Korona pandemisinde başlanan yüz yüze eğitiminde ikinci hafta tamamlandı. Eğitimciler ve velilerden yeterince önlem alınmadığına dair sesler yükseliyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ankara, İzmir, İstanbul, Gaziantep, Samsun, Edirne ve Dersim’in Eğitim Sen temsilcileri Birgün’e konuştu:

“Personel eksik, sınıflar kalabalık. Böyle giderse yüz yüze eğitim sürmez.”

Ankara’da mesafeye dikkat edilemiyor

Çankaya ilçesindeki bir okulda görev yapan öğretmenin ifade ettiğine göre, okullardaki önlemler dezenfektan ve maskeden öteye taşınamadı. Okullarda yeterli havalandırma sağlanamazken temizlik personeli sayısı da yetersiz kaldı. Öğrenci yoğunluğunun çok fazla olduğu kentteki okullarda öğrenciler arasındaki fiziki mesafeyi sağlamak, neredeyse imkansız hale geldi. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ankara’daki okullarda da Covid-19’a karşı sorumluluk, okul yönetimlerine bırakıldı.

İzmir’de temizlik önlemleri yetersiz

İzmir’de 50’den fazla sınıf karantinaya alındı. Onlarca öğretmenin Covid-19 pozitif olduğu kentte 300’e yakın öğrenci salgına yakalandı. İŞKUR aracılığıyla okullarda görevlendirilen temizlik personeli ise gerekli hijyen koşullarını sağlamanın uzağında kaldı. Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal, “Önlemler maske ve dezenfektana indirgenmiş durumda. Ek derslik, ek öğretmen ataması, havalandırma konularında herhangi bir çalışma yok. Bu şekilde salgınla mücadele etmek mümkün görünmüyor. Depremin ardından kentte toplam 83 hasarlı okul tespit edildi. Bu okullar başka okullar ile birleştirildi. İkili eğitime geçildi ancak sabahçı ve öğlenci öğrencilerin değişimi sırasında temizlik yapılması mümkün değil” dedi.

İstanbul’da sorun büyük

İstanbul’un sosyoekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerinde bulunan bazı okullarda sınıf mevcutları 35’e kadar çıktı. Dezenfektan ve maske, salgına karşı tek önlem olarak sunulurken okul idarecileri yalnız bırakıldıklarını belirterek tepki gösterdi. Veliler, tedbirlerin yetersizliği nedeniyle öğretmenleri ve okul müdürlerini suçlarken eğitimciler, “MEB elini taşın altına sokmalı, sorumluluğu üstlenmeli” dedi.

Gaziantep’de hayat salgın yokmuş gibi devam ediyor

Eğitim Sen Antep Şube Bakanı Ömer Parlakçı, “Ders sürelerinin kısaltılmasını istiyoruz. Böyle giderse kısa bir süre sonra okulları kapatmak zorunda kalacağız. Yüz yüze eğitimi önemsiyoruz ama bu şekilde sürdürülemeyeceğini biliyoruz. Okullara sağlıkçı ve temizlik personeli atanmasını istiyoruz. Eğitim, pandemi yokmuş gibi devam ediyor” şeklinde konuştu.

Samsun’da temizlik işi müdüre kaldı

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, “Birçok okulda okul müdürleri, öğretmenler temizlik işleri yapmak zorunda kalıyor. Temizlik personeli ya yok ya da sayıları az” diyerek tehlikeye dikkati çekti. Topaloğlu’nun verdiği bilgiye göre, Samsun’da 30 sınıfta karantina uygulanırken 17 eğitim emekçisi, 33 öğrenci ve bir memur Covid-19 hastalığına yakalandı.

Edirne’de önlemler yeterli değil

Veli-Der Edirne Şube Başkanı Özer Demir, “Okullardaki temizlik işleri taşeron aracılığıyla yapılıyor. İŞKUR’dan gelen personelle temizlik sürdürülmeye çalışılıyor. Okullarda temizlik personeli konusunda ciddi sorunlar yaşanıyor. Normal zamanda bile alınması gereken önlemler, salgın koşullarında dahi alınmıyor. Okullardaki hizmetlilerin kadrolu olması gerekiyor. Derslik sayısının artırılması gerekiyor. Tüm 12 yaş ve üzerindeki çocuklarımızı aşı olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Dersim’de önlemler cümleden ibaret

Eğitim Sen Dersim Şube Sekreteri Raife Yılmaz, “Bakanlık, ‘Günde iki defa ateş ölçümü yapılacak’ diyor ama bunun için bir personel vermiyor. Bu görev, nöbetçi öğretmenlere yıkılmaya çalışılıyor. Onlar da bu işe yetişemiyor” dedi.