Denizden 2 bin 585 ton atık çıktı

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip olan kentte yılbaşından bu yana denizlerdeki teknelerden 2 bin 585 ton katı atık toplandığını duyurdu.

Muğla’da, Büyükşehir Belediyesi 7 atık alım teknesi ile teknelerden atık topluyor. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “7 atık alım teknesi ile 1 Ocak 2021 tarihinden bu güne bin 605 tekneye hizmet verildi. Ekipler teknelerden 2 milyon 585 bin 970 kg katı atık toplandı. Ekipler ayrıca 1 milyon 926 bin 90 litre atık pissu, 3 bin 788 litre sintine ve 2 bin 21 litre atık yağ topladı” denildi.

‘Gelecek nesillere daha yeşil daha mavi’

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Türkiye’nin ve Dünyanın gözde kentlerinden biri olan Muğla’da şehrin korunması ve gelecek nesillere daha yeşil daha mavi bir Muğla’nın bırakılması adına çalışmalarını devam ettirdiklerini söyledi. Gürün,“1480 km kıyı şeridi ile Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip il konumundayız. Kıyılarımız mavi yolculuğun önemli noktalarından birisi. Deniz yaşamını korumak için büyük çaba sarf ediyoruz. Muğla’mızda bu güzellikleri korumak için tüm imkânlarımızı kullanıyoruz. İlçelerimizde düzenli katı atık tesisleri, hafriyat alanları hizmetleri gibi mavi denizlerimizi korumak için teknelerimizle atık toplama ve bertaraf hizmeti veriyoruz. Mavi Deniz Temiz Kıyılar hizmetimizle 7 atık alım teknemiz Göcek-Dalaman, Gökova Körfezi’nde deniz araçlarını dolaşarak çöplerini alıyor ve bertaraf tesislerimize getiriyor. Turizmin yanı sıra deniz yaşamı ve canlıları da bizim için çok değerli. Bu güzellikleri koruyarak geleceğe taşımak da en önemli vazifemiz” dedi.