Çocuklara zorunlu Kur’an kursu mu planlanıyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı, 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarının okul öncesi zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik toplantılar planlanmasıyla ilgili çıkan haberler hakkında açıklamada bulundu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı açıklamada, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 4-6 yaş Kuran kurslarının zorunlu eğitimden sayılması hususunda toplantılar planlamasının, bazı medya kuruluşlarında farklı şekilde yansıtıldığını ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı 2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nun Eğitim Hizmetlerine Yönelik Planlanan Faaliyetler’in 3. maddesinde, “4-6 yaş grubu Kuran kurslarının okul öncesi zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik MEB ve ilgili akademisyenlerle toplantı gerçekleştirilecektir” ifadesinin yer aldığı belirtildi. Bu ifadelerin, “Milli Eğitim Bakanlığının 5 yaş için uyguladığı okul öncesi zorunlu eğitimin yerine 4-6 yaş Kuran kurslarının getirilmesi” şeklinde yorumlanmasının doğru olmadığı ifade edilen açıklamada, şu ayrıntılar yer aldı:

“Söz konusu maddede 4-6 yaş grubu Kuran kurslarını tercih eden ailelerin ve kurslara devam eden öğrencilerin mağdur olmaması için bu dönemlerinin zorunlu eğitim çerçevesinde değerlendirilmesinin müzakere edilmesi planlanmaktadır. Burada amaçlanan, Kur’an kurslarının zorunlu hale getirilmesi değil, Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş Kuran kurslarını tercih eden velilerin çocuklarının da zorunlu olarak düşünülen okul öncesi eğitimi almış kabul edilmeleridir.”