Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Balıkesir yerel kalkınma yarışında sahaya çıkıyor

Bu köşenin okurları bilir zaman zaman yazıyoruz. “Yeni dönemde ekonomideki yarış kentler arasında olacak” diyoruz. Bu yüzden bu yarışı yansıtmak gibi bir misyon üstlendik. Yerel kalkınmanın güzel örneklerini zaman zaman yazıyoruz. Yarışı sizlere aktarmaya çalışıyoruz.

İzmir’i yazdık. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer kalkınma hamlesinde açık ara önde gidiyor sanki. Bunu söylerken Gaziantep’e haksızlık yapmamak gerekiyor. Pek yakında bu kentteki gelişmeleri ele alıp ayrıntılı bir şekilde yansıtmak isteriz.

Ordu göz bebeğimiz. Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler siyasetteki tecrübesini konuşturuyor adeta… Ordu’da yerel kalkınma ile ilgili çok başarılı örnek var.

Ve son olarak Balıkesir’in yıldızının parladığını gözlemledik. Sessiz ve derinden geliyor Balıkesir… İstanbul’da son dönemde kasaba veya bir et lokantasına gittiğimizde “etlerimiz Balıkesir’den geliyor” yanıtı ile karşılaşıyorduk. Peynirde de önemli hamleler yaptı Balıkesir… İş dünyasının önemli isimlerinden Ali Kibar’ın da çok önemli yatırımları var bu kentte.

Ama biz hepsi bir arada Balıkesir’i WorldFood Fuarı’nda yaşadık. Fuar adeta Balıkesir’in gövde gösterisine sahne oldu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi markaları ve ürünleri ile birlikte muhteşem bir katılım göstermişti. Şehrin öne çıkan ve coğrafi işareti bulunan ürünleri fuara damgasını vurmuştu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz az zamanda büyük işler başarmıştı. Bunu daha önce çeşitli vesilelerle duymuştuk ancak bu defa kalkınma hamlesinin geldiği noktaya çıplak gözle tanık olduk.

Yerli ve yabancı alım heyetlerinin en çok Balıkesir standında vakit geçiriyor olması da büyük işlerin en somut göstergesiydi. Fuara 11 önemli firması veya markası ile katılmıştı Balıkesir…

Gastronomi ile ilgili herkesin odak noktası Balıkesir olmuştu. Kuzu eti şovu yapılıyor, peynir çeşitleri hakkında bilgi veriliyor, zeytin ve zeytinyağının özellikleri anlatılıyordu.

Höşmerim vardı, ayran sunuluyordu. Endemik bitkilerin yer aldığı “Kazdağları’nın Şifalı Bitkileri” kitabı herkesin ilgisini çekiyordu.

50 Peynirli Şehir Balıkesir yerel kalkınma noktasında herkesin ilgi odağı oluyor ve fuara damgasını vuruyordu.

Peki bu gelişme nasıl gündeme gelmişti? İşin sırrı neydi? Başkan Yücel Yılmaz belediye bünyesinde kurduğu Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi (BAÇEM) bu işin hızlanmasını ve koordinasyonunu sağlamıştı. İşin sırrı BAÇEM’deydi.

BAÇEM yaptığı projelerle ülke çapında ün kazanmış, birçok projeye ilham kaynağı olmuş ve olmaya devam ediyor.

BAÇEM bünyesinde muhteşem uzmanlardan oluşan bir kadro bulunuyor. Bu kadro kolay kolay bir araya getirilemeyecek isimlerden oluşuyor.

Başkan Yücel Yılmaz kurduğu uzman kadro ile gelinen noktanın altındaki insan kaynağını oluşturmuştu.

Balıkesir’in yerel tohum ve meyve çeşitlerini derliyor, kayıt altına alıp çoğaltarak korumaya alıyor. Çok yakından Balıkesir bu yazıdan daha fazlasını duyuracak herkese…

Başkan Yücel Yılmaz BAÇEM’i anlatıyor:

“Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak, çiftçinin, emeğin ve üretimin her zaman yanında yer almaktayız. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımıza bağlı olarak çalışmalarını yürüten BAÇEM, düzenlediği kurs, seminer, tarla günü etkinlikleri ile başta ilimiz olmak üzere Türkiye çapında teveccüh görmektedir. Ayrıca akademik düzeyde eğitimli personeli ile yürüttüğü projeleri ve bilimsel çalışmaları, çeşitli kongre ve sempozyumlarda sunarak bilim camiasında da varlığını göstermektedir. Burada yaptığımız tüm çalışmalar, üretilen bilgiler tarımsal üreticilerimizin hizmetindedir.”

HERKESİN DİKKATİNİ ÇEKTİLER

WorldFood Fuarı’nda Balıkesir etkiliydi ama başka etkili olanlar da vardı. Mesela Güvenilir Ürün Platformu’nun etkinliğinde çay sunumu yapan Sri Lanka Büyükelçisi Muhammed Rizvi Hassen etkili olanların en başında geldi. Seyidoğlu Gıda Genel Müdürü Mehmet Göksu’nun sıcak helva çalışması çok ses getirdi. Oğuz Gıda’nın birbirinden inovatif içecekleri ve Baktat’ın geniş ürün yelpazesi fuara damgasını vuran gelişmelerdi. Fuar gezenleri değil, iş yapanları bir araya getirip yeni bir akımı da başlatmış oldu.