‘Yabancı sermaye Türkiye’ye sadece tatile gelir’

Ülke genelinde İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu’na (İMKON) bağlı 120 bin müteahhitin çimento fiyatlarını protesto etmek amacıyla inşaatları durdurma boykotundan sonra çimentoculardan önemli açıklamalar geldi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Limak Holding patronu ve TÜRKÇİMENTO Başkan Yardımcısı Nihat Özdemir, “Mevcut şartlarda yabancı yatırımcı Türkiye’ye sadece tatile gelir” dedi. TÜRKÇİMENTO Başkanı Yücelik, “Biz artık fabrikaları devretmeye hazırız” diyerek müteahhitlerin inşaatları durdurma eylemine tepki gösterdi.

Çimento sektörünün çatı kuruluşlarından TürkÇimento’nun Gaziantep’te yaptığı Anadolu Buluşmaları etkinliğinde konuşan TürkÇimento Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “Dünyanın en ucuz çimentosunu satıyoruz. Çimentonun tonu Çin’de 70, Kuveyt’te 80, Suudi Arabistan’da 60 dolar iken Türkiye’de 35 dolar” dedi.

Özdemir de, “Bizim en büyük maliyetimiz enerji. Yıl başından bu yana kullandığımız elektriğin fiyatı yüzde 61 arttı. Bu kadar maliyet artışı varken sorumlusu biz gösteriliyoruz. Adeta günah keçisi ilan edildik. Fakat mevcut şartlarda yabancı yatırımcı sadece Türkiye’ye Bodrum’a tatil için gelir” ifadelerini kullandı.