Türkiye’nin dörtte biri borçlu çıktı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın açıkladığı verilere göre, 82 milyonluk Türkiye’de nüfusun yüzde 25’i, 3 kamu bankasına borçlu.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Covid-19’un etkisi ile tırmanışa geçen ekonomik krizin boyutları, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın açıkladığı rakamlarla tekrar gündeme geldi.

Elvan’ın verdiği bilgilere göre; 82 milyonluk Türkiye’de nüfusun yüzde 25’i, 3 kamu bankasına borçlu. Kamu bankalarının stok takipteki bireysel kredi tutarı ise 12,7 milyar lira.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın soru önergesini yanıtlayan Elvan, Türkiye’de faaliyet gösteren 53 bankadan sadece 3’ünü oluşturan kamu bankalarına kredi borcu olan yurttaş sayısını, 21 milyon 437 bin 937 olarak açıkladı.

Elvan, soru önergesine verdiği yanıtta şunları ifade etti:

“Kredi Kayıt Bürosu’ndan temin edilen verilere göre; Mart 2021 dönemi itibarıyla kamu bankalarının bireysel kredi kullandırmış olduğu stok müşteri sayısı 21.437.937’dir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) veri tabanında yer alan verilere göre; kamu bankalarının aynı dönem itibarıyla stok takipteki bireysel kredi tutarı ise 12,7 milyar TL’dir.”