Manisa’da yoğun bakım üniteleri alarm veriyor

Manisa’da hastanelerin tüm yoğun bakım ünitelerinin tam kapasite dolu olduğunu söyleyen Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, geçtiğimiz son bir ay içerisinde il genelinde 50’ye yakın hekimin ya istifa ettiğini ya da emekli olduğunu açıkladı.

Sağlık çalışanları Covid-19 salgını ile yaklaşık 2 yıldır ön saflarda mücadele etmekte, kimi zaman aylarca izin yapamadığı için tükenme noktasına gelmektedir. Tüm bunların üzerine birde izin alma konusunda sıkıntı yaşandığına yönelik sesler yükseliyor.

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, artık tükenmenin eşiğinde olan sağlık çalışanlarından birçoğunun iznin kısıtlandığını, yoğun olan servislerde görev yapan sağlık çalışanlarına izin bile verilmediğine dikkat çekti.

Manisa’da şu anda pozitif vaka sayısının günlük 144 olduğunu ve hastanelerin tüm yoğun bakım ünitelerinin tam kapasite dolu olduğunu söyleyen Duran, geçtiğimiz son bir ay içerisinde il genelinde 50’ye yakın hekimin ya istifa ettiğini ya da emekli olduğunu dile getirdi.

Kendisi de istifa edecek

Duran, Eylül ayı sonunda kendisinin de istifa dilekçesini vereceğini belirterek şu maddelere değindi:

*Vaka sayılarının artışı her geçen gün ortada. Hastanelerin yoğun bakım servisleri tam kapasite çalışıyor. Bunlar yetmiyor yataklı ek servisler açılıyor. Bu yoğunlukta hastalık kadar önemli bir nokta daha var. Sağlık çalışanlarındaki tükenmişlik durumu. Bakanlık yetkilileri bu konuyu ciddiye almıyor.

*Artık yorulan ve izin almakta bile zorlanan sağlık çalışanı artık istifa etmekten başka çare bulamıyor. Geçtiğimiz ay Manisa genelinde 50’ye hekim arkadaşımız tükendiği ve psikolojisinin bozulduğu için ya istifa etti, ya da dilekçesini vererek emekli oldu.

*Şu anda aynı oranda istifa dilekçesini veren hekim arkadaşlarımız var. Ben de Eylül ayı sonunda istifa dilekçesi vereceğim. Böyle giderse salgınla mücadele edecek sağlık çalışanı bulmakta zorlanacaklar.