Lise mezunu hemşire Albay kadrosunda

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) bağlı Ankara’daki Özel Bakım Merkezi’nde açık bulunan ve albay kadrosu ile ifa edilen başhemşirelik görevine lise mezunu Perihan Güldemir’in getirildiği iddia etti.

Hakverdi, yaptığı yazılı açıklamada, Özel Bakım Merkezi’ndeki başhemşirelik kadrosunun albay kadrosu olduğunu hatırlattı. Hakverdi, Merkez’de yaşanan görev değişikliğiyle ilgili şunları söyledi:

“Başhemşirelik idaresinde, albay başhemşire, sivil memur başhemşire yardımcısı, eğitim hemşiresi, idari işler astsubayı ve veri hazırlama memuru bulunmaktadır. Daha önce bu birimin başında bulunan yarbayın ücretsiz izne ayrılması nedeniyle görevi, hali hazırda başhemşirelik idari kadrosunda başhemşire yardımcısı olan GATA Hemşirelik Yüksek Lisans Mezunu bir memur devralır. Boşalan kadroya ise 1 Eylül 2021 itibari ile Sağlık Meslek Lisesi mezunu ve bugüne kadar mesleğini çok az icra etmiş Perihan Güldemir’in getirilmesi ile görevini Güldemir’e bırakır.”

Hakverdi, Güldemir’in sosyal medya hesaplarında sıkça eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile çekilmiş fotoğraflarını paylaştığını hatırlattı. Hulusi Akar tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesi verdi. Güldemir’in bu göreve hangi nedenle getirildiğinin yanı sıra Güldemir’in eşi ya da kendisinin İsmail Kahraman ile bir yakınlığı olup olmadığını da sordu.

Hakverdi, Akar’ın şu sorulara cevap vermesini istedi:

– “MSB Özel Bakım Merkezi’nde albay kadrosu ile ifa edilmesi gereken göreve lise mezunu ve meslekten uzak olan Perihan Güldemir’in getirilmesinin nedeni nedir?

– Bu göreve atanan Güldemir ya da yakınlarının AKP ile ne gibi bir bağlantısı vardır? Var ise atanmasında liyakate değil siyasi nüfusa göre mi karar verilmiştir?

– Başhemşire yardımcısının dahi akademik kariyeri ortada iken bu şahsın hangi hünerleri ya da üstün yetenekleri takdir edilerek kuruma başhemşire olarak atanmıştır?

– Bu durum, kurumda huzursuzluk yaratmakta mıdır? Ve bu huzursuzluk sonucunda verilen hizmetlerin aksayacağı düşünülmemiş midir?

– Güldemir’in sosyal medya hesaplarında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve sıkça eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile fotoğrafları bulunmaktadır. Güldemir’in ya da eşinin İsmail Kahraman ile bir akrabalık bağı bulunmakta mıdır? Açıksa liyakatsiz olduğu görülen bu göreve, bu bağ ya da referans sayesinde mi getirilmiştir?”