Hava şartlarına rağmen mücadeleye devam

Muğla’dan Artvin’e dört bir yanda yurttaşlar yaşam alanları için mücadeleye devam ediyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İkizköylüler nöbetlerine yağmur çamur dinlemeden devam ederken, Şavşatlılar, bilirkişi heyetini “HES’lere hayır” sloganlarıyla karşıladı.

Ülkenin dört bir yanında çevre mücadelesi devam ediyor. Akdeniz’den Karadeniz’e yurttaşlar, yaşam alanlarının yok edilmesine karşı gece gündüz nöbet tutuyor. Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nda Limak ve IC Holding’in doğa katliamına karşı bölge halkının direnişi 2 ayı geride bıraktı. Dün sağanak yağışa teslim olan İkizköy’de yurttaşlar yağmur çamur dinlemeden ormanlarını savunmaya devam etti.

İkizköy Çevre Komitesi’nden Necla Işık de Deniz Gümüşel, şartlar ne olursa olsun nöbete devam edeceklerini vurguladı. Gümüşel, “Sezonun ilk yağmuru yağdı. Çok yoğun bir yağış oldu ve toprak suya doydu diye çok sevindik. Kuraklıktan dolayı bağ, bahçe, bostan da çok iyi olmadı. Ayaklarımız çamura batsa da sırılsıklam olsak da biz burada nöbetimize devam edeceğiz” dedi.

Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Fuat Yüksel ise önceki gün eski Artvin Valisi Selahattin Akyurt’un şirketine ait Hanlı HES projesi için yapılan bilirkişi incelemesini değerlendirdi. Yüksel, “Yusufeli, Kılıçkaya, Ardanuç’taki HES Keşiflerinin ardından Şavşat’taki Hanlı HES keşfi de yapıldı. Keşife vadi köyleri ve Şavşat halkından yoğun katılım vardı. Kireçlide toplanan halk heyeti beklerken konuşmalar oldu. Konuşmacılar Hanlı HES’teki hukukun nasıl arkadan dolandığını anlatarak mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Heyetin gelmesinin duyumu üzerine insan zinciri oluşturularak sloganlarla heyet karşılandı. Yaklaşık bir kilometrelik insan zinciri oluşturuldu. Halkın heyetin yanına gitmesine izin yoktu hukuksuzluk yapıldığını sesimizi yükselterek anlattık” şeklinde konuştu.