Gaziemir’de Covid-19’lu ve nükleer riskli eğitim

İzmir Gaziemir’de depremde hasar gördüğü için yıkılan Anafartalar İlkokulu öğrencileri, nükleer atıklara yakın olan Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu’na taşındı. Öğrenci aileleri bu duruma şiddetle karşı çıktı.

İzmir’in Gaziemir ilçesindeki Anafartalar İlkokulu’nun bir bloku 30 Ekim 2020’de meydana gelen depremde hasar gördüğü için yıkıldı. Hazirandan bu yana yıkım çalışmaları devam eden Anafartalar İlkokulu’nun öğrencileri, nükleer atıkların bulunduğu eski kurşun fabrikası arazisinin alt kısmında yer alan Emrez Mahallesi’ndeki Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu’na taşındı.

Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu’nun binasında yaşanan sorun nedeniyle öğrenciler okul bahçesinde ders yapmak zorunda bırakıldı. Öğrenci velileri, eski ve yetersiz olan binada birçok yeni sorunun ortaya çıktığını belirterek, bazı sınıfların bahçede ders yapmak zorunda kalmasına tepki gösterdi.

İki çocuğu Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu’nda okuyan veli Leyla Aslan, “Gaziemir ilçesinde iki okul birleştirildi. Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu zaten tek haliyle bile yetmiyordu. Birleşmeyle beraber yaklaşık 2 bin öğrenci tek okula geldi. Pandemi şartlarında bu olur mu? Milli Eğitim Bakanı, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü ve Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürü çocuğunu bu şartlarda bu okula gönderir mi? Benim merak ettiğim soru bu” şeklinde konuştu. Diğer bir veli olan Fatime Doğan da “Güvenliği olmayan, temizlikçisi olmayan ve pandemi şartlarında sınıfların 40 kişilik olduğu okula çocuklarımızı gönderiyoruz. Hepimiz oldukça tedirginiz. Çocuklar çıkar çıkmaz bahçeden sokağa fırlıyor ve arabanın altında kalma riskleri var. Onları koruyacak bir personel yok ve okul çok kalabalık. Pencereler bozuk, sınıflar havasız, nefessiz. Sosyal mesafe, hijyen yok, temizlik desen hiç yok. İzmir’in göbeğinde çocuklarımız böyle bir okulda, böyle kötü şartlarda eğitim görüyor” dedi.